Sebevražda

Dobrý den, mám strach, že se zblázním. Už rok myslím téměř denně na sebevraždu, abych se zbavil tlaku, problémů... je fakt, že bych je odsunul na jiné, ale také je pravda, že bych já už měl pokoj. Nejsem věřící, takže vím, že to prostě udělá blik a je klid, jako při narkóze v nemocnici. Neumím si s tím poradit. Denně jednám o cizích projektech na ministerstvech, o milióněch, ale já sám nevydělávám, jsem zadlužený, už je to kritické, nejsem chopen si už půjčovat, chci, aby mi platili za mé schopnosti. Na dovolené jsem nebyl deset let, manželka je svatá žena, vychovali jsme dvě děti, absolvovali VŠ, jezdili po světě po stážích, ale já už prostě nemůžu.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, zdá se, že jste pod vlivem velkého tlaku (dluhy, únava), který představuje stres, který přestáváte být schopen efektivně řešit. Tehdy se mohou dostavit příznaky deprese, kdy se člověk propadá do pocitů beznaděje a může uvažovat o sebevraždě, ve které vidí řešení v podobě konce utrpení bez ohledu na to, že třeba problém reálně vyřešený nebude a pravděpodobně přejde na blízké, možná v odlišné formě, zato však ještě hlubší. Tento stav sám brání tomu, aby člověk efektivní řešení našel, uzavírá se bludný kruh. Přitom mohu zs své praxe říci, že v naprosté většině případů lze najít cestu, jak z toho ven jinak, než sebevraždou. Doporučoval bych Vám obrátit se na některé z krizových center (Praha, Brno), kde Vám může být pomoženo jak psychologicky, tak psychiatricky či sociálním poradenstvím, popřípadě na některého z odborníků (psychiatr, psycholog), kteří deklarují, že poskytují krizovou intervenci. Držím Vám palce.
Avatar

Michal Kašpar

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme, že jste se obrátil na naši poradnu. Řešíte několik vážných problémů naráz, a proto se pokusím je rozdělit. Jedním z nich je problém zadluženosti. Jiným nedostatek odpočinku. A jako zvlášť významný vidím ten, že se u Vás objevují dlouhodobě sebevražedné myšlenky. Existuje řada možností, jak řešit problémy s dluhy, od jejich sloučení až po vyhlášení osobního bankrotu. Více by Vám mohl poradit sociální pracovník. Odpočinek a přiměřeně levnou dovolenou byste si měl dopřát už proto, že budete mít možnost vypadnout z koloběhu Vaší náročné (a jistě stresující) práce. Sebevražedné myšlenky, když se opakují, jsou indikátorem nedobrého psychického stavu, sám říkáte, že se zblázníte. S tím je třeba bojovat, a to i s pomocí odborníků - psychoterapeuta nebo psychiatra. A nebojte se do svých starostí zasvětit své blízké. Držím Vám palce, ať pomoc najdete.


Zpět na seznam