Sebevražda a následky

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co následuje, pokud někdo spáchá pokus o sebevraždu. Když je to dospělý člověk, bude po hospitalizaci informován někdo z rodiny? Děkuji za odpověď
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, na Vašem dotazu mě zaujalo především to, proč a z jaké pozice se na to ptáte. Jste člověk, který o pokusu uvažuje, či blízká osoba takového člověka...? Doporučoval bych Vám toto probrat třeba na některé z linek důvěry. Jinak v praxi dává pacient na psychiatrii souhlas, komu je možné informace poskytnout. Pokud je natolik při smyslech, že psychiatr usoudí, že ví, co chce, pak je co se týká předávání informací na prvním místě vůle pacienta.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Jako peer poradce odpovídám na dotazy na základě svých vlastních zkušeností s psychickými potížemi a zotavováním se z nich. Nemám osobní zkušenost s tím, že bych se pokusila sáhnout si na život. Při své práci s klienty se však (bohužel) s touto problematikou setkávám poměrně často. Pokud lékař vyhodnotí, že je nějaký člověk nebezpečný sobě nebo svému okolí, je to důvod k nedobrovolné hospitalizaci za účelem ochrany zdraví tohoto člověka. Pokud je tento člověk dospělý a svéprávný, je komunikováno přímo s ním. Rodina může být do řešení této situace přivzata, ale myslím si, že to vždy podléhá souhlasu tohoto člověka ohledně sdílení informací. Při každé hospitalizaci je nový pacient dotazován na to, komu mohou být poskytovány informace a v jakém rozsahu. Držím palce, ať se vám i vašemu okolí tato problematika vyhýbá.


Zpět na seznam