silne propady nalady

Dobry den, je mi 42let, charakterizoval bych se jako pragmaticky smyslejici clovek, psychicky silny, s hezkym detstvim, slusnym zamestnanim, bez zdravotnich problemu, netrpici na strachy, uzkosti. Od puberty mivam bezduvodne, skokove, hluboke propady nalady a stavu mysli. Nekdy 3x tydne, jindy 1x za mesic. Mysl mi zaplavi (citim, jak se to rozlije) jakesi bahno, mrak. Zmizi radost ze zivota, dostavi se nihilismus, nicota (prirovnavam to ke spalene zemi, temne obloze v mysli). Tento stav a uvedomneni si toho prijde v ramci minuty. Dalsi krok je pak vytahovani ruznych "problemu", kterymi si racionalizuji ten stav. Nejdriv prijde ten stav a pak az ty "duvody". Nejsem schopen svuj stav vuli zmenit. Nekdy to je mensi, kratky propad, ktery po hodine zmizi, jindy se v tom placam i tyden. Je to nezavisle na cemkoliv. Dalsi veci jsou obcasne ranni stavy, kdy jsem odporny i sam sobe. Jakoby me nejaka neviditelna sila drzela v posteli a vstat a zacit fungovat pro me predstavuje silene usili. Obcas se chovam bezduvodne sebedestruktivne, nemam strach o zivot a riskuji. Pritom jsem clovek citlivy, laskavy. Mam pocit, ze ty stavy (vzhledem k okolnostem, prubehu a zejmena nastupu) maji mozna zaklad v nejake biochemii. Ty stavy nastupuji stakovou rychlosti a razanci, ze mi to pripada, jakoby neco najednou prestalo fungovat. Vim, ze bych se mel objednat k psychiatrovi, ale zacinam zde.. Dekuji za odpoved, nasmerovani pripadne doporuceni k nekomu - Praha/Liberec. Dan
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Vážený Dane, příčin změn nálad může být mnoho. Mohou mít původ v povahových charakteristikách člověka, který má potíž se svým sebepojetím (pevně ukotveným vztahu k sobě samotnému a od toho se odvíjejícímu vztahu k ostatním a ke světu vůbec), mohou být také součástí poruchy nálady (deprese), často jde o kombinaci vlivů. Filozofující biolog může říci, že každý stav naší mysli je charakterizován jedinečným biochemickým uspořádáním mozku a každá změna jednoho vede také ke změně druhého. Trpíte-li svými změnami nálad, je m,ožné see obrátit na psychiatra, nebo klinického psychologa, který Vás v případě potřeby na psychiatra nasměruje.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Stavy, které popisujete, znám dobře z vlastní zkušenosti. I když jejich nástup nemám tak rychlý, jak píšete - z minuty na minutu. Je mezi námi však rozdíl v tom, že já bych popsala sama sebe spíše jako osobu s velmi křehkou stabilitou a ne úplně harmonickým dětstvím. Také mne na rozdíl od Vás po celý život provázejí úzkostné a depresivní stavy. A tyto propady nálad či nechuť do čehokoli se pustit připisuji své neurotické poruše. Máte pravdu, že hladina různých chemických látek v mozku má na naše prožívání silný a určující dopad. Pouze lékař by Vám však mohl říct, zda vaše propady jsou běžného rázu, nebo zda se již jedná o nějaké duševní onemocnění. Návštěvy psychiatra se rozhodně nemusíte obávat. Já sama jsem se odhodlávala celkem dlouho, ale nyní vím, že jsem měla jeho ordinaci navštívit mnohem dřív a ušetřit si tak roky trápení. Léky, které užívám, mi pomáhají. Kontakty na psychiatry i psychology ve Vašem okolí lze nalézt na internetu, včetně jejich hodnocení od pacientů. Já sama jsem se rozhodovala pro vhodného psychiatra stejným způsobem. Držím Vám palce a přeji brzkou úlevu od Vašich obtíží.


Zpět na seznam