Silné úzkosti

Dobrý den, je mi 14 let a před půl rokem se u mě znovu objevily úzkosti. Mým problémem jsou úzkosti a obavy skoro o vše (např. napadne mě, že by se mi něco mohlo stát a hned mám úzkost) a také mám panické záchvaty. Před 2,5 týdny jsem byl u psychiatra/psychologa, který mi předepsal lék Asentra 50. Bohužel zatím necítím účinek a bojím se, že mi lék nepomůže. Je tento lék vhodný na moje problémy, a pokud ano, tak kdy by měl zabrat.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Ahoj, v případě úzkostí je třeba si na plný rozvoj účinku počkat více týdnů. Asentra je lék, který se u dětí a dospívajících osvědčuje. Otázkou je také, jaké Tvoje úzkosti mají zdroje. S tím by mohl pomoci psycholog - psychoterapeut.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mám s úzkostí dost dlouhou zkušenost a nejdřív jsem ji zkoušela zvládnout také užíváním léků. Je dobře, že jste dostal lék, který není návykový, ale jeho účinek nenastává hned. Když mi bylo nejhůř, užívala jsem i léky, které účinkují téměř okamžitě a přinesou citelnou úlevu, ale těmi jsem opravdu šetřila, protože jsem dostala varování, že jsou velmi návykové. Užívala jsem je jen pár dnů na počátku úzkostného období nebo příležitostně při velkém stresu. Co vám chci ale především ze své zkušenosti předat je, že opravdu dlouhodobou úlevu a odstranění příčin úzkostí mi přinesla až delší pravidelná psychoterapie. Díky ní jsem dokázala poznat, z čeho moje úzkosti pramení, a postupně také změnit svůj způsob prožívání, pohledu na sebe a na svět a díky tomu úzkostem podléhat daleko méně. Myslím, že při vašem mládí by bylo dobré na to přijít také, aby se léky nestaly vaším celoživotním průvodcem. Někdy člověk až v rozhovorech s někým, komu může důvěřovat, své problémy líp pochopí a dokáže si začít řídit, jak věci ve svém životě chce mít. Rozhovory také pomohou snášet líp věci, které změnit nejdou. Proto bych vám doporučila hledat terapii, kde byste takovou podporu dostával. Na vašem místě bych požádala lékaře, který vám předepsal léky, aby vám doporučil také psychoterapeuta. Hodně štěstí a ať úzkosti zvládnete.


Zpět na seznam