Simplexni schizofrenie

Dobrý den, přitel má simplexní schizofrenii, kterou mu před 6 lety diagnostikoval jeho psychiatr.Obcas si povídáme o jeho stavu a říká, že se cítí velice odtržený od života i ode mne , že už ke mě necítí to co před 5 lety a do všeho se musí nutit. Zároveň si ale uvědomuje svoji nemoc a občas říká, že je úplně vnitřně mrtví. Ke své doktorce už 3 roky nedochází a nijak se neléčí, do práce chodí normálně a člověk na něm nic nepozná, dokáže fungovat úplně normálně jen si občas po stěžuje. Chci se zeptat jestli je vůbec možne, že člověk s takovou diagnózou má na sebe takový nadhled a funguje celkem normálně i bez léčby. Zvláště u této konkrétní schizofrenie jsem vyčetla, že je nejhorší a nejvíce devastující bez odezvy na léčbu.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, rozhodně to není obvyklé, lidé s touto variantou schizofrenie se bez léčby zhoršují, většinou se jim zhoršují kognitivní funkce (paměť, pozornost), což jim brání na svou nemoc nahlížet, zatímco Vy píšete, že přítel je 3 roky bez léčby, své problémy si uvědomuje a navíc chodí do práce. Možná by stálo za to vyhledat odbornou pomoc jinde, včetně psychologického vyšetření, protože dost možná je cesta, jak by se příteli mohlo ulevit.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Diagnóza simplexní schizofrenie je opravdu vážná. Ale tak jako u každé nemoci je možné dobré zotavení. Já sama mám také schizofrenii a nedokáži si představit, že bych nedocházela k psychiatrovi nebo psychologovi a byla bych bez léků. Ale samozřejmě každý to má jinak. Vyhovuje mu něco jiného. Dokáže s nemocí bojovat po svém. Myslím si, že občasné postěžování je na místě. Je důležité, že má nadhled, ten je mocný a pomáhá. Jinak má Váš přítel můj velký obdiv (dokáže zastat své povinnosti, chodit do práce) a přeji mu, aby dál úspěšně bojoval. Přeji hezký den!


Zpět na seznam