Omlouváme se, kapacita naší poradny v této sekci je pro tento měsíc již vyčerpána, není možné vkládat další dotazy. Tato část naší poradny se opět otevře 1.7.2021.

Pokud je váš problém naléhavý, využijte některý z kontaktů zde: Jste v krizi (cmhcd.cz)

Tým poradců Stopstigma.cz


snížení/vysazení AD

Dobrý den, prosím o názor. Již 5 let beru Argofan 150, tak dlouho proto, že jsem už v minulosti měla opakované psych. problémy a brala AD. Aktuálně se těch 5 let cítím výborně, nemám jediný vedlejší účinek, připadám si úplně zdravá. Moje psychiatrička navrhla snížení dávky ze 150mg na 75mg s vidinou úplného vysazení do budoucna. Já si ale říkám: proč měnit něco, co funguje? Proč riskovat, že se mi opět vrátí problémy, o kterých už několik let nevím? Co by se stalo, kdybych zůstala na stejné dávce třeba až do konce života? Tak jako si třeba jiní musí do konce života píchat inzulín? Moc děkuji za jakýkoli názor. Petra, Brno
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Milá Petro, ono to v praxi chodí tak, že v případě vysazení antidepresiv při dlouhodobě příznivém stavu psychiatr většinou nakonec dá na přání pacienta. Ptal bych se spíš, co ve Vašem případě k léčbě antidepresivy vedlo, co se od té doby změnilo a proč se snížení dávky obáváte. K uvědomění si těchto souvislostí Vám může pomoci psycholog či psychoterapeut.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, Petro! Děkujeme, že jste se se svým dotazem obrátila na naši poradnu. Je dobře, že Vám léky vyhovují a pomohly Vám. Z mého pohledu není postupné vysazování léků na škodu, protože je možné, že je v současné době již opravdu nepotřebujete a budete se cítit dobře i bez nich. Chápu, že se obáváte zhoršení Vašeho zdravotního stavu. Můžete se se svou lékařkou domluvit na velmi pozvolném snižování dávky léku a na častějších kontrolách, abyste nabyla pocitu jistoty. Nenuťte se ale do změny násilím a nechte si návrh lékařky uzrát v hlavě. Pokud budete na změnu připravena, věřím, že ji budete vnímat lépe.


Zpět na seznam