Somaticke problemy

Dobry den, chtel jsem se zeptat na pripadne poskozeni synapsi nebo neuronu v mozku pripadne zjistit, proc mam neustale somaticke problemy. Pred 2,5 rokem mi zemrela mama,nahle. Nasledoval rozchod po 5 letech dost traumatickeho vztahu,ktery me psychicky uplne vycerpal.Bohuzel po rozchodu a ztraty mamky jsem se uplne sesypal.Byl jsem na partnerovi extremne zavisly.Nevydrzel jsem to a vzal jsem si prasky na spani(v malych davkach).Par tydnu jsem je bral,ale necitil jsem zadne emoce,jen traumaticky sok.Nedokazal jsem ani spat,jakoby se mi v hlave neco zablokovalo.Je to uz dlouho,byl jsem v lecebnach a beru AD. Jenze porad mam v hlave bolesti,bloky,citim,jak se mi tam neco porad deje a nenecha me to spat.Jakoby mi pulka mozku v predni casti nechtela vubec fungovat.Nemuzu si odpocinout,porad se mi klepe a brni hlava,doslova.Je to jako bych dostal el.proudem.Je mozne,ze jsem si tam neco poskodil tema praskama na spani nebo necim jinym?Byl jsem na ruznych vysetreni(EEG,CT atd) a vse je ok.Poznal jsem spoustu lidi v lecebnach,ale nikdo nemel takove vazne somaticke problemy.Kdyz si nevezmu na noc AD,tak klidne tyden v kuse nespim a je to jen a jen horsi.Hlava a cele telo sebou skube a ja citim jakesi nedokrveni v mozku a bolesti.Neprijde mi,ze by slo o deprese ci uzkosti.Nechapu,co to se mnou je.Prijde mi,ze mi nikdo nedokaze vysvetlit,co to muze byt,tak prosim o radu Vas.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Vaše sestra je dospělá a tudíž má právo rozhodovat o své léčbě. Na druhou stranu žije u rodičů na jejich náklady. To by mělo být důvodem, aby si Vaši rodiče nějaké hranice vybudovali. Takhle to Vaší dceři může do jisté míry vyhovovat a nemusí mít důvod k nějaké změně. Peer poradkyně správně doporučuje, že rodiče mohou vyhledat odbornou pomoc sami, třeba u psychologa, který se zabývá rodinnou terapií, a pokusili se s jeho pomocí nalézt strategii, která by mohla problém posunout dál, směrem k optimálnímu řešení.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji Vám za dotaz do naší poradny. Je mi líto, že jste si prošel nelehkým obdobím, ve kterém došlo k velkým obratům a ztrátám ve Vašem životě – úmrtí matky a rozchod s partnerem. Po takových traumatických situací může naše tělo vysílat signály, kdy např. doba smutku nebyla zcela zpracována a psychické napětí se projevuje jinými tělesnými obtížemi. V současnosti se stále více klade důraz na celostní pojetí zdraví a nemoci, a tedy, že na onemocnění (těla) a jeho uzdravení se podílí kromě somatické stránky také složky psychické a sociální. Psychosomatická medicína tedy chápe problematiku některých druhů chorob, při kterých jsou tělesné obtíže (změny, bolesti, poruchy či dysfunkce určitých orgánů či jejich funkcí) podmíněné duševním rozpoložením a stavem. Poslouchejme tedy naše tělo, které se nám snaží různými příznaky vždy něco sdělit. Ale chápejme také sami sebe jako celek – a to obnáší nejen naší fyzickou schránku, ale i naše prožívání, psychiku, a i naše okolí a prostředí, ve kterém žijeme. A tyto aspekty se taky nesmírnou součástí podílí na kvalitě našeho života a dosahování harmonie. Pokud různá vyšetření neprokázaly nějakou poruchu či onemocnění, asi bych Vám poradila, obrátit se na jiného odborníka, a to v oboru psychologie či psychiatrie. Např. psychoterapie, sdílení svých prožitků může člověka podpořit ve zpracování traumatických situací, mohou se zmírnit bolesti apod. Doufám, že jsem Vám mohla poskytnout užitečné informace. Přeji hodně štěstí a zdraví. Držím palce, ať se Vaše situace zlepší.


Zpět na seznam