spánek

Dobrý den, dlouho jsem užívala hypnotika, pak jsem se jich zkusila zbavit ve spolupráci s doktorkou. Spaní se postupně zlepšilo, ale problém je v tom, že musím večer užívat hodně léků. Kventiax 100 3ks, trittico ad, trittico prolong, atarax, protiaden a lamotrigin 2ks. Chtěla bych ty léky nějak snížit, ale paní doktorka nechce.Ta směs mi připadá hrozně veliká. Budu vůbec někdy schopná spát třeba jen s částí prášků? Jinak se cítím dobře, úzkosti nemám. Děkuji za odpověď. Marcela
Avatar

Miroslav Pastucha

Odpověď odborníka:
Dobrý den. Mít dobrý a kvalitní spánek není úplně jednoduchá věc. Neexistuje ani jednoduchá odpověď, co ve Vaší situaci dělat. Léky, které užíváte, jsou pro Váš mozek a zdraví určitě lepší než hypnotika, na druhou stranu, žádný lék nepřinese úplně prirozený a kvalitní spánek. Bylo by také potřeba vědět, jestli tyto léky berete i z jiných důvodů než pouze ke spaní, což Váš psychiatr jistě ví. Jakékoliv změny jsou docela komplikované a vyžadují i velké zapojení pacienta. Například postupné velmi pomalé snižování dávek, důraz na životosprávu. Například aktivita přes den, úplně zatmění v noci, nepít kofeinové nápoje. Nehroutit se, když neusnu a vydržet až do dalšího večera, atd. Někdy je možností se nechat hospitalizovat na psychiatrii, kde se dá na tyto věci lépe dohlédnout. Nebo kontaktovat přímo pracoviště, které se zaobírá spánkem, spánkovou laboratoř, atd. Zvažte, jestli do toho chcete jít, nebo budete relativně spokojená i s tím, jak to máte teď. Zdravím.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, zdá se mi rozumné, že jste snižovala medikaci ve spolupráci s doktorkou. Podobně jsem to řešila i já v minulosti. Myslím si, že odborníci-lékaři vědí, co jak pomáhá nebo případně jaké to může mít další účinky. Asi bych na Vašem místě konzultovala s doktorkou, zda je zapotřebí takové množství prášků, jak sama píšete, nebo zda by bylo možné léky pozměnit či pomalu zmenšovat třeba dávkování, abyste nemusela užívat velké množství léků. Zkuste jí i popsat své pocity, svůj názor vůči aktuálnímu užívání léků (jak popisujete v dotazu), doktorka Vás může vyslyšet a případně informovat, proč a jak ten a onen lék na co zabírá. Když jsem začala užívat léky, taky jsem se sama sebe ptala, co je důležité, v čem by mi léky pomohly, jak by se díky nim nějaké stavy zlepšily, abych mohla normálně fungovat v běžném životě. Určitá vyrovnanost, stabilita psychického stavu mi přišly důležité na tolik, že jsem se po čase tedy smířila s užíváním léků i na další čas. Sama nevím, kdy už nebudu muset nějaké léky užívat. Ve Vašem případě se zlepšil spánek, cítíte se dobře a úzkosti nemáte. Pak se můžete zeptat i doktorky, jaký bude další postup v užívání medikace nebo proč vlastně Vám nechce léky snížit. Co se vztahu lékař – pacient týče, optimálně se jedná o jakousi vzájemnou spolupráci, která zahrnuje i užívání léků. Doufám, že jsem Vám mohla pomoci a přeji hodně zdaru.


Zpět na seznam