Stereotypie/Tourett/OCD?

Dobrý den, dcera (5,5 let) začala mít zvláštní projevy chování. Nejprve jsme mysleli, že jde o tiky, ale úplně chybí mimické tiky a rychlé záškuby. V průběhu celého dne dělá lekavý zvuk (heknutí), někdy napřimuje jednu nebo obě paže, dupe, plácá rukama (do stolu, do kolen), zaklání hlavu. Dříve i opakovala gesta, to už teď skoro nedělá. Poprvé se to objevilo v únoru, ale v menší míře, potom se projevy utlumily a začátkem března znovu nastoupily, opravdu intenzivně. Pohyby často opakuje několikrát po sobě. Podařilo se nám ještě stihnout neurologické vyšetření a eeg, což bylo v pořádku. Řešíme to i na dálku s psychologem, ale psychiatra se mi v tomto složitém období nepodařilo sehnat. Máte, prosím, s něčím takovým zkušenosti? Může jít i bez obličejových tiků o Tourettův syndrom? Mockrát děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Tourettův syndrom má svůj vývoj, kdy v určitých jeho fázích nemusí být současně přítomny všechny jeho příznaky a lze říci, že jde o poruchu, která nese některé rysy OCD. Bez vyšetření a sledování dětským psychiatrem, často ve spolupráci s neurologem, nelze takto udělat žádný závěr. V Praze se dětskými neuropsychiatrickými poruchami zabývá např. klinika Inepo, lze se také obrátit na některou z klinik, kde je ambulance dětské psychiatrie.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, s uvedeným problémem nemám zkušenosti a kdybych Vám radila, mohla bych udělat hrubou chybu. Odkazuji na odpověď výše, popř. na výpověď jiného lékaře.


Zpět na seznam