Strach o známého

Dobry den, rada bych se zeptala, mám známého na kterém mi moc zaléží a jeho chování mne dost záraží. Momentálně se ke mne chová jako zlý člověk, co mi rád děla zle, ale musím se zeptat. Mění často svoje rozhodnutí, je silně promiskuitní a sexuálně střídá obě pohlaví, dokáže se chovat jak anděl, kdy je na mne moc hodný, pomáhá druhým, ale dokáže se chovat jako ďábel, který mne psychicky deptá a manipuluje se mnou. V minulosti bral drogy, určite si nemyslím si že teď (cvičí, zdravě ji apod) Často se mu rozpadají prácovní nebo osobní vztahy. Okolí mně od něj dost odrazuje a přeje si, abych se s ním nestýkala. Nevím zda je skutečně nemocný, ale teoreticky, kdyby byl jakou by mohl mít podle těchto indicií (častá promiskuita, časté změny chování) psychickou nemoc? Navíc silně odsuzuje psychiatrické léky apod. Díky za informace Marta, Liberec
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, první, co mne napadne je, proč máte takovou starost o někoho, kdo Vás psychicky deptá a manipuluje s vámi. Možná, že kdybyste v této oblasti ošetřila sebe samotnou a svému známému tak jasně ukázala pevnou hranici, mohla by být tato zkušenost poučná i pro něj. Jinak promiskuita a časté změny chování samy o sobě nejsou příznakem duševní poruchy. Sice mohou být doprovodným jevem určitých fází duševních poruch, ale stejně dobře a pravděpodobně i častěji jsou důsledkem projevů povahy některých lidí, kteří vyhledávají vzrušení a rychlé uspokojení a dokáží v tom být vlastně velmi obratní. Pokud se takový člověk chce změnit, může vyhledat psychoterapeuta, o léky tu nemusí být důležité.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Jako peer poradce odpovídám na dotazy pouze na základě své vlastní zkušenosti s psychickými obtížemi. Nejsem tedy schopna vyjádřit se k tomu, jakou diagnózou by mohlo být označeno chování vašeho známého. Jeho jednání a motivaci k případné léčbě zřejmě nemůžete přímo ovlivnit. Můžete však ovlivnit to, nakolik se bude jeho jednání dotýkat vás osobně. Rozumím tomu, že lidé z vašeho okolí mají obavu, aby na vás známý neměl negativní vliv. Sama píšete, že se vůči vám chová špatně a dělá vám zle. Chraňte tedy především sebe a nenechte si ubližovat. Někdy se stává, že chceme druhému pomoct, ale nemělo by to být na náš úkor. Za své potíže je každý z nás zodpovědný především sám. Přeji vám vše dobré a také uspokojivé vztahy s lidmi ve vašem okolí.


Zpět na seznam