Strach z nemoci

Hezký den, před pár roky jsem se nechala třikrát po sobě otestovat na HIV, výsledky neg. I ještě před tím jsem se sama otestovala domácím testem, asi 3x. Trpěla jsem úzkostí, že se někdo spletl, na pár let mi úzkost dala pokoj a když jsem si vzpomněla, hodila jsem to s úsměvem za hlavu, jsem aktuálně skoro dva měsíce doma z důvodu bezpečnosti před nákazou Koronavirem a úzkost se mi vrátila. Vím, že HIV nemám, ale vrací se mi vtíravé myšlenky, to samé jsem měla i s myšlenkou, že jsem těhotná. Už jsem měla nastartovanou úzkost právě i z koronaviru... nevím, jak to pak venku a při kontaktu s přítelem zvládnu, moc děkuji, Peťa
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Vážená Peťo, zdá se, že jste úzkostná a Vaše úzkost se projevuje představami, které mají fobický (strach z nemoci a nutkavý (myšlenky se nekontrolovaně opakují) charakter. Obvykle se tyto příznaky zhoršují ve stresu, čemuž může současná nelehká situace nahrávat. Posilovat se toto také může tím, že se člověk vyhýbá svým jinak běžným činnostem a kontaktům. Některé techniky Vám popsala naše peer poradkyně, jinak fobické poruchy lze úspěšně léčit pomocí psychoterapie, někdy je třeba nasadit antidepresiva.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. S úzkostí je to asi tak jako se strachem. Někdo radí následující:  STOP- zkusit zastavit myšlenku (na úzkost, na danou okolnost, která vyvolává a prohlubuje pocit strachu či úzkosti)  Obrátit svou mysl jinam (nekoncentrovat se jen na strach)  Nebojovat, ale racionálně překonat. Zamyslet se nad tím, co vlastně úzkost spouští a tzv. „krmí“ strach, z čehož se vyvíjí úzkost. Dýchejte zhluboka a vnímejte jen Váš dech nebo si udělejte čas na cvičení, sport, volnočasové aktivity, můžete i meditovat. Dodržujte zdravý jídelníček, o své pocity se můžete s někým (s přítelem, kamarádkou) podělit, zachovejte svůj běžný režim. Když se něčím zaměstnáte, snížíte tím napětí. Zkuste si vzpomenout, na ty roky, kdy Vás úzkost nesvazovala, co jste tenkrát dělala; co Vám pomohlo, zahnat strach. Hezky píšete, že jste ji hodila s úsměvem za hlavu. Chápu, že snadno se to říká a nesnadno se koná. Také to chce trpělivost a vytrvalost sama se sebou. Ale po čase se mi to osvědčilo i mě samotné, a tak zvládám stavy obav, strachu a úzkosti lépe než dříve. Tyto tipy můžete využít i při aktuální situaci Koronaviru. Je to pro nás, citlivější lidi, takové období, které snadno vyvolá stavy úzkosti, je to strach z neznámého. Naše pocity jsou normální reakcí na stresovou situaci, ve které teď žijeme. Ale pokud dodržujete základní hygienické návyky a žijete v bezpečném kruhu rodiny či přátel, s přítelem, tak vlastně jste na tom bezpečněji než zdravotníci či někdo jiný, který je přímo vystaven riziku nákazy. Doufám, že jsem mohla alespoň trochu pomoci a přeji, ať se Vám daří.


Zpět na seznam