Strach z větru

Dobrý den. Od léta, kdy byla tornáda na Moravě se 10 ti letý syn bojí i sebensiho větru. Mysleli jsme, že to časem bude lepší, ale je naopak stále horší. Nechce vůbec chodit ven. A když už musí, zabalí se do několika vrstev oblečení, včetně čepice, kapucy. Každé ráno ho dostat do školy je horor. Musím ho vozit tam i zpět, jinak nevyjde ven. V telefonu má asi 7 programů na předpověď počasí a pořád sleduje rychlost větru. Volá často ze školy, že ho bolí ucho, v krku apod. Abych ho musela vyzvednout já, to ve dnech, kdy ví, že ho opravdu nemůžu vyzvednout. Odmítá cvičení, mají ho v jiné budově a nechce chodit ven. Už to dost zasahuje do rodinných plánů a pan učitel také už neví, jak na něj. Ve třídě sleduje z okna stromy, pokud se moc hybaji, má panické záchvaty. Poradíte? Předem děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Váš syn pravděpodobně trpí fobií, kterou spustila ona nešťastná událost. Při fobích má člověk tendenci se vyhýbat situacím, kterých se obává. To ale může vést k posílení úzkosti a kr zhoršování stavu, což může ovlivňovat celou rodinu, jak píšete. Co můžete udělat je, že pro chlapce vyhledáte co nejrychleji odbornou pomoc dětského psychologa, možná i psychiatra. U psychologa můžete začít, držím palce.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, protože mám sama zkušenost s úzkostí, neponechala bych stav vašeho syna bez ošetření, ale vyhledala psychoterapii, aby mohl zážitek zpracovat a nechat ho odejít a nepřetrvávaly u něj úzkosti jako celoživotní potíž. Držím palce, ať se to povede.


Zpět na seznam