strach ze schizofrenie

Dobrý den, je mi 18 let, před nějakým časem sem prožil s partnerkou krizové období plné stresu, už od mala mě trápí nutkavé myšlenky na různé věci, asi před týdnem jsem jel autobusem a začal jsem přemýšlet nad schizofrenií, tak mě hned napadlo jestli jí nemám také, udělala se mi z toho pěkná úzkost (měl jsem jí už před tím). Ta úzkost mě dává do celodenního stresu, když si jdu zaběhat nebo si dělám něčím radost všechno přestane, já sám mám strach z této nemoci, neustále kontroluji příznaky na různých fórech a všude, občas nad tím přemýšlím tak intenzivně že mě z toho bolí hlava. Představa ztráty kontaktu s realitou je pro mě děsivá, bojím se co by bylo s mým vztahem a mým životem, chci být normální ale myšlenky na to mám furt. Trošku mě uklidnilo to že prý nemocní nemají nadhled takže to ani sami neví takže asi ani netrpí strachem z té nemoci. Při stresu jsem měl příznaky derealizace a depersomnalizace, také mi příjde že jsem v poslední době ztratil docela emoce a myslím že je to právě tím přemýšlením nad tím, když na tu nemoc zapomenu, jsem najednou šťastný a emotivní cítím se dobře, jakmile ale nad tím začnu přemýšlet, zhorší se to, začne mi rychlejší tep, začnu se pocit a to kdykoliv během dne, myslím že příznaky které mám jsou vyvoláni stresem. V rodině nikdo takový není, děkuji moc za odpověď a za vaší snahu.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, to, co z Vašich řádků čtu, je především úzkost přecházející ve fobický strach ze schizofrenie. Pacienti se schizofrenií strach z tohoto onemocnění většinou neprožívají, protože jejich narušená kontrola nad skutečností jim zabraňuje v náhledu a jejich mysl reaguje bludnými konstrukcemi. Naopak úzkostní lidé, kteří se ztráty kontroly reality děsí, mají z tohoto onemocnění často strach, který se pak potencuje tím, jak na problém myslí a hledají informace na internetu. To bývá spíš kontraproduktivní. Prospět by Vám mohla konzultace s odborníkem, který se v této problematice vyzná.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Také se domnívám, že máte spíše úzkost a strach, než že byste měl schizofrenii. Nicméně máte-li podobné obavy často a trápíte-li se kvůli tomu, je na místě s tím něco dělat, i to jsou obtíže, s kterými by vám mohl pomoci psycholog, či psychiatr, nebo terapeut. A nebo to zkuste i vy sám. Panika a úzkost, strach, to jsou nemoci dnešní doby, souvisí i s životním stylem a nároky, které na nás mají ostatní, i my sami často. Zkuste přemýšlet o tom, co by vám prospělo na duši. Mně často chybí pohyb a moc mi chybí volný čas a někdy se mi nedaří vyřešit třeba osobní problémy a vztahy, což mne pak zpětně stresuje. Na tom všem většinou lidé mohou pracovat sami, i bez lékařů a léků. Přeji Vám, ať najdete řešení pro vás optimální.


Zpět na seznam