Strach

Dobrý den, pracuji v komerční sféře komunikuji s klienty pro telefonu mnoho let. Dlouho jsem si myslel že jsem líný pracovat pak jsem si uvědomil že se vlastně bojím těm firmám zavolat / odmítnutí se nebojím to mi nevadí/ Nakonec zavolám a jsem dost úspěšný ale strach se mě stále drží když mám jít firmě zavolat. Bojím se taky ve výškách na rozhlednu někdy ani nevystoupám i když vím že reálně mi u telefonování ani na rozhledně nic nehrozí. Nevím jak se těchto nesmyslných strachů zbavit. J.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, úzkostži a strach z odmítnutí často pramení ze sebepojetí, t.j. z vnitřního pohledu, který si člověk utváří sám na sebe a jehož součástí je i sebehodnocení. Jak píše naše peer poradkyně, pomoci by Vám s tím mohl psycholog - psychoterapeut.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Ptáte se, jak se zbavit Vašich "nesmyslných" strachů - bojíte se zavolat firmám, přestože víte, že když nakonec zavoláte, jste dost úspěšný. Popisujete strach z výšek. Také trpívám strachem a obavami, a to i přesto, že si uvědomuji jejich nereálnost. V mém případě byly obavy nejhorší po narození dcery. Pomohlo mi, když se mnou pracovala psycholožka. Strach sice nevymizel, ale učím se s ním pracovat. Učila jsem se různé dechové techniky, také autogenní trénink, a ty mi pomáhají zklidnit se a získat nadhled nad danou situací. Přikládám užitečné odkazy, kde můžete vyhledat více informací: https://www.cmhcd.cz/stopstigma/uzitecne-odkazy/. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam