Svagr

Se svagrem (42 let) se nestykam, naposledy asi pred deseti lety. Jiz nekolik let je bez prace a "nemuze" najit praci. Zije v podnajmu, dotuje ho matka v duchode jiz nekolik let. To, ze si nenecha nikoho sveho zivota mluvit, protoze on je ten nejchytrejsi... nicmene dnes u ne byla tchyne (ma po dvou tezkych operacich srdce) s tim, ze ji v posledni dobe posila sms s tim, ze ukonci zivot a ze si ma vzit drobny majetek, ktery po nem zustane. To ze ji za tu dobu vytuneloval a neustale ji posila vyhruzne sebevrazedne sms, ani nemluvim. Ale ted se to vystupnovalo. Co s tim, kdyz zrejme s nikym nic resit nechce a jedinou cestu, ktery on slaboch chce zvolit - zbavit se zivota ? Dekuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, myslím, že naše peer poradkyně napsala to podstatné. Psychiatrie pojem "slabošství" nepoužívá, nicméně za podobnou problematikou se může skrývat např. kombinace povahového problému a z toho vycházející depresivní stavy apod. Důležité je pokusit se o problému se švagrem mluvit. Pokud člověk, v tomto případě matka Vašeho švagra, nabude vážné obavy, že je blízká osoba nebezpečná sobě, je lépe volat záchrannou službu. Pokud se členů rodiny problém vážně dotýká a cítí, že si potřebují ujasnit, jak s tím naložit, je možné, aby požádali o pomoc např. psychologa, též je možné se obrátit na některou z linek důvěry (např. 284 016 666).
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Důvody toho, proč se Váš švagr takto chová, nejsou podle stručného popisu jasné, tuším, že máte na mysli, že s ním něco není v pořádku psychicky. To se ostatně může stát úplně každému. Chápu, že Vás jeho jednání v poslední době může zatěžovat. Nicméně vždy bývá na místě chápající přístup a snaha řešit problémy v klidu, asertivně, bez násilí. Jistě by bylo dobré dám mu najevo, že Vám na něm záleží a jste ochotni mu pomoci. Nikoho nemůžete donutit, aby se léčil, donutit lze člověka pouze pokud bezprostředně ohrožuje sebe nebo někoho jiného, nicméně někdy bývá potřeba problém pojmenovat.. V komunikaci v rodině bývá zakopán pes velmi často. Často je léčen jeden člen rodiny a přesto je léčba neúčinná, neboť nefungují vztahy v rodině, nebo komunikace, emoce, atp. Psychiatrická onemocnění jsou ve společnosti tabu a představují velké společenské stigma, proto jsme všichni někdy bezradní. Udělala jste nějaký krok, když jste nám napsala. Zkuste udělat další.  


Zpět na seznam