Tabor

Dobrý den,skoro 2 roky se léčím na psychiatrii pro somatoformni disfunkci. Po mnoha antidepresivech se můj stav nikterak nezlepší a nyní začínám užívat fluanxol. Depresemi ani uzkostnymi stavy netrpím,propadam se do úzkosti snad jedině nefunkcnosti a slabosti těla.Stridave jsem v práci. neschopnosti, za DV roky jsem jsem dopracovala asi 6 měsíců. Mám dotaz,zda je vyhlídka na znovuzacleneni do,, normálního stavu,, nebo prostě co dál? Jsem už z toho všeho unavená,ale zároveň věřím, že to dám.. Děkuji za odpoved
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pokud se deprese či úzkost projevuje především tělesnými příznaky, což je případ somatoformních poruch, popřípadě neurastenie, je na místě krom antidepresiv, jejichž účinek v případě těchto poruch nemusí být příliš přesvědčivý, také léčba psychoterapeutická. Psychoterapie by v těchto případech měla být vedena odborníkem, který se orientuje v psychosomatické medicíně a je schopen pacienta vést tak, aby řeči svého těla porozuměl. Existují i zařízení, která se na tuto problematiku zaměřují. Patří sem např. psychoterapeutické oddělení Psychiatrické nemocnice ve Šternberku, což představuje hospitalizaci, nebo pobytový stacionář Psychosomatické kliniky v Praze, kde si pacient hradí ubytování. Pokud vím, obě zařízení přijímají pacienty z celé ČR, je třeba se objednat, nejlépe na doporučení ambulantního psychiatra.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, u mě se deprese a úzkost neprojevovala „řečí těla“, ale bylo mi zle především psychicky. Můj psychiatr mě ale také léčil jen pomocí léků a samy o sobě příliš nepomohly. Nebo přesněji: po počáteční veliké úlevě jsem jich musela brát stále víc, abych jen přežívala (spokojený život to nebyl). Teprve když jsem v psychoterapii pochopila důvody mých depresí a úzkostí, mohla jsem se jich postupně zbavit. Vrátit se zpátky do aktivního života je určitě možné, je nás mnoho, kdo jsme si to už ani neuměli představit, když jsme na tom byli nejhůř – a dnes zase pracujeme. Přeji vám, aby se vám to taky podařilo. Na vašem místě bych hledala pomoc u psychosomatika nebo psychoterapeuta.


Zpět na seznam