Tehotenstvi (ivf) a psychofarmaka

Dobry den, moc prosim o konzultaci: cca 10 let se lecim s BAB (s psychotickymi priznaky v depresich). Byla jsem 5krat hospitalizovana, naposledy listpad-leden 2021 (pomohly mi patrne elektrosoky). Uzivam nyni Argofan 150 mg rano a Quetiapin prolong 400 mg vecer. V zari 2021 mam absolvovat 1. ivf cyklus (stimulaci a transfer). Vim, ze to neni idealni, ale je mi uz 35 let a o dite se pokousime dlouho (manzel je dle vysetreni prakticky neplodny). Bylo nam doporuceno uz ivf odkladat kvuli memu veku. Mam dve otazky (obe samozrejme resim s pdychiatrem i pani dr. v CARu, potrebuju ale velmi dalsi nazor): 1. Muze muj psychicky stav nejak ovlivnit hormonalni stimulace pred ivf? 2. Muzu v tehotenstvi uzivat argofan 150 a Quetiapin 400? 3. Uvazuji, ze medikaci v pripade uspechu ivf alespon na 1. trimestr vysadim a v pripade vetsi dekompenzace radeji podstoupim elektrosok (uvadi se v gravidite jako setrnejsi ... je to tak?) Moc diky za jakykoliv nazor, jde mi z toho vseho hlava kolem, je to narocne...
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, podle toho, co píšete se zdá, že v tom máte celkem jasno, takže vlastně nevím, co odpovědět. Hormonální stimulace může psychický stav ovlivnit, nicméně pokud je na ní žena připravena a ví, co chce, může to mít i pozitivní vliv. Vaše léky nepatří k těm zapovězeným, samozřejmě v ideálním případě je nejlépe nebrat medikaci vůbec, ale někdy to není možné. Elektrokonvulzivní terapie je v těhotenství možná a patří mezi alternativy užívání vysokých dávek léků. Je třeba být v kontaktu s odborníky, kteří o Vás pečují. Já jsem měl v ambulantní péči několik žen, které i přes medikaci šťastně porodily zdravé děti.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Jako peer poradce sdílím zde v poradně své vlastní zkušenosti s psychickými obtížemi a zotavováním se z nich. V lékařských vědách jsem tedy naprostý laik, stejně jako vy. Pro odborné posouzení dotazu vás tedy odkazuji na svého kolegu lékaře. Za sebe bych vám chtěla říct, že jako matka naprosto rozumím vaší touze po dítěti a obdivuji se vaší odvaze, s jakou jdete za svým snem. Zároveň však také oceňuji vaši rozvahu a ochotu podřídit se názoru lékařů. Je to velmi zodpovědné pro budoucnost vaši i případného dítěte. Medicína dnes mnohdy dokáže doslova zázraky a já vám ze srdce přeji, aby se váš sen splnil. A také vám přeji mnoho zdraví a radosti ze života.


Zpět na seznam