Trhání vlasů

Dobrý den, již dva roky se lečím s depresí a úzkostí.Podstoupila jsem již roční ambulantní intenzivní terapii a současně podávání antidepresiv. Stále si ale trhám vlasy, jsem již naprosto zoufalá. Mám na hlavě obrovské lysiny. Co s tím mohu udělat? Trhám hlavně ze stresu.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, nutkavé trhání vlasů, tzv. trichotilomanie, patří mezi poruchy zvládání impulzů. V podstatě jde o zlozvyk, který nabývá chorobných rozměrů. kombinace psychoterapie a antidepresiv je to, co s tím psychiatrie může dělat. U antidepresiv lze zvažovat úpravu medikace (navýšení, kombinace, změna), v psychoterapii je třeba o její účinnosti či neúčinnosti při sezeních hovořit. Protože ke zvýšené aktivitě většinou dochází jak sama píšete při stresu, je užitečné v terapii nacházet způsoby, jak se stresem nakládat efektivním způsobem.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Sama nemám s trháním vlasů přímé zkušenosti, ale již jsem o tom slyšela. A sama si to představuji jako určitou formu sebepoškozování. Sama píšete, že původ vidíte ve stresu a úzkosti. Takže sem bych zaměřila svoji pozornost a snažila se je ovládat. Samozřejmě stresu se člověk nemůže vyhnout, ale může se na něj připravit (neovlivníte, zda prší, ale ovlivníte, zda si vezmete deštník). Jestli máte vychytané antidepresiva, je to dobrý základ. Já bych se nyní dále zaměřila na terapii s psychologem nebo terapeutem, která může trvat i léta. Mně proti úzkosti pomohla i skupina. Mnoho lidí zažívá to samé a je inspirativní, jak se jim daří s tím bojovat. Postup terapie je někdy pomalý. Ale věřím, že postupně se dají věci zvrátit a ovládnout. Přeji hezký den a mnoho sil!


Zpět na seznam