Trpím bipolární poruchou?

Upřímně nevím jak svoje pocity popsat tak, aby si o mně lidé ihned nemysleli, že jsem se zbláznila. Již několik měsíců mám velké výkyvy nálad. Několik dní jsem naprosto šťastná a mám pocit, že je vše ok. Občas mi lidé říkají, že si ani neuvědomuji, že některé situace jsou vážně problém. Až moc věci zlehčuji. Ale pak najednou se vše změní, a jsem protivná a pro ostatní nesnesitelná. Jsem zlá a ošklivá na lidi, které mám ráda, ale během několika minut co jsem na mě naprosto nesnesitelně hnusná a zlá mě trápí výčitky a často tak myslím na sebevraždu. Když jsem se svěřila rodině řekly, že je to jen výkyv nálady, ale já mám obavy jestli se u mě neprojevuje bipolární porucha. Když myslím na sebevraždu jsem odhodlaná ji udělat, ale nikdy jsem si neublížila a pak hrozně lituji toho, že mě to vůbec napadlo, protože zase přejdu do fáze kdy je vše ok. Mám strach, že jednou se odvážím. Prosím poraďte mi. Mám strach jít k psychologovi, aby si nemyslely že si je vymýšlím aby jsem na sebe upozornila. Rodině jsem o tom, že myslím na sebevraždu neřekla, pouze o jakých si výkyvech. Nejdříve jsem ok a šťastná a pak najednou nevím co se sebou. Celý den prospím a nechci nikoho vidět. Seřvu lidi které mám ráda jen tak protože prostě chci. Bojím se, že když na ně budu taková i nadále přestanou se se mnou bavit. Za poslední dobu se to zhoršuje a moje nálady se mění častěji a rychleji, a hlavně jsem čím dál více protivná. Mám opravdu strach, že se jedná o bipolární poruchu. Předem děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, bipolární afektivní porucha (BAP) je charakterizovaná výskytem epizodd manických a depreseivních, kdy jednotlivé fáze trvají většinou týdny, někdy měsíce. Změny nálady mohou mít i jiné příčiny a souvislosti, mohou se odvíjet z osobnostních rysů (povahy) člověka, kdy se díky přecitlivělosti mění jeho postoje k sobě samotnému, druhým a k okolí vůbec, dále mohou doprovázet úzkostné stavy apod. Pokud Vám obavy o Vaše duševní zdraví dělají takové starosti, je návštěva odborníka, např. psychologa, zcela na místě.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Popisujete, že trpíte náhlými výkyvy nálad. Jednou je to nahoře, pak se to rychle zhoupne dolů. Máte starosti, jestli neubližujete svým blízkým, když jste, jak píšete, protivná, zlá a ošklivá. Ale hlavně máte potom výčitky a myslíte na sebevraždu. A to je velice vážné. Nemělo by se to podcenit. Rozpoznat, jestli se jedná o bipolární poruchu, nedokáži. Proto bych Vám doporučovala navštívit nejlépe psychiatra. Máte strach, že lékař nebo psycholog bude Vaše problémy vnímat jako vymyšlené, že chcete jimi na sebe upozornit. V začátku mé léčby jsem to měla úplně stejně. Sama jsem nevěděla, co se se mnou děje. Sama sobě jsem nevěřila a myslela jsem si, že tím pádem mi nebude věřit ani nikdo jiný. Ale psychiatr nebo psycholog je odborník a sám dokáže dobře posoudit jaká je situace. Rozhodně nemějte obavy. Přeji mnoho sil.


Zpět na seznam