Už nevím jak dál

Dobrý den, prosím o radu. Před pár dny mi tragicky umřela maminka. Bohužel se s tím nedokážu vyrovnat. Nejhorší na tom je, že se to stalo před narozeninami. Už nemám o nic zájem a nic mě nebaví. Ba dokonce mám i občas sebevražedné myšlenky. Co nám dělat?
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, smrt takto blízké osoby může vyvolat silný šok a zoufalství, což popisujete. Časem to člověk většinou zpracuje, někdo s tím ale může mít vážný problém. je mi líto, co se vám stalo a rozumím Vašemu zármutku. V takové situaci se můžete obrátit na některou z linek důvěry, popřípadě na pomoc psychologa, je též možné se obrátit na některé z krizových center. Držím palce.
Avatar

Katka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Je mi moc líto toho , co se Vám přihodilo. Na smrt blízké osoby nejsme nikdy dopředu dostatečně připraveni . Trvá léta, než odchod blízkého přestane bolet a zůstanou Vám vzpomínky na hezké, společně strávené chvíle. Váš smutek je přirozený a vyplývá z dané situace. Vzpomínám si, že když mě zemřela teta, a následně rodiče /během krátké doby/, skončilo pro mě dětství. Ztráta blízké osoby, a moje neschopnost vyrovnat se situací, u mě přerostla v nemoc. Byl to pro mě tak silný stres, že jsem nebyla schopna ho zvládnout sama. Cítila jsem potřebu navštívit lékaře, a zkonzultovat s ním svoje prožívání. Nevěděla jsem však , jak mám postupovat a které dveře otevřít. A tak jsem to odkládala, až bylo pozdě a já skončila na hospitalizaci v psychiatrické nemocnici. Přesto, že jsem v úvodu psala, že Váš smutek je přirozený a vyplývá z dané situace, dovolím si Vám poradit konzultaci u psychiatra. Včasná návštěva odborníka, může předejít celé řadě komplikací, které nebudete muset řešit. Možná, že si jenom popovídáte a nebudete na to sama. Katka


Zpět na seznam