Uzkost

Dobry den pane doktore.Lecim se pres 20les pro generalizovanou uzkostnou piruchu s agorafobii.Beru CITALEC20 1-1-0,TRITTICO150 na vecer a uplne na spani pul tablety z 0,5 RIVOTRILU.Pani doktorka mi porad rikala at to vse tak beru kazdy den a at si treba jeste pul RIVOTRILU pri uzkosti pridam.Najednou mi rekla ze bych meli RIVOTRIL vysadit,ze ma lecba je dostacujici.Je mi 47let a anxiolytika beru od 23let.Jsem na nem zavisla.Podle vas vadi kdyz budu Rivotril brat?Jsem z toho dost zaskocena.Bez Rivotrilu usnu max.3do roka.Pros vas o vas nazor.Lenka
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, je třeba, abyste si toto ujasnil s Vaší paní doktorkou. Je pravda, že dlouhodobé užívání anxiolytik se pro riziko závislosti nedoporučuje, v některých případech však lze tolerovat, užívá-li pacient malou dávku i dlouhodobě, pokud ji není nutno nenavyšovat, ale to patří do sikuze mezi Vámi a Vaší lékařkou, jak jsem již napsal. Držím palce.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den Lenko. Mojí diagnózou je bipolární porucha, ale s Rivotrilem mám podobnou zkušenost. Užívala jsem dlouhodobě půlku 0,5mg na noc, v pohodě jsem usínala a také jsem byla na Rivotril zvyklá. Po čase mi lékař doporučil Rivotril na noc pravidelně nebrat (pouze si jej vzít v případě úzkosti nebo neklidu) a na noc nahradit půlkou Stilnoxu. Tak jsem nějakou dobu brala Stilnox, po čase půlka přestala zabírat, musela jsem užívat celý, často jsem se budila a ráno mi bylo zle. Měla jsem v té době velké problémy s usínáním i spánkem a vyzkoušela další léky jako Triticco, Buronil, či Quetiapin, ale bezúspěšně. Nyní užívám těsně před spaním Valdoxan, usínám dobře a zlepšila se mi i kvalita spánku. Také jsem si dříve nedokázala představit spánek bez Rivotrilu, ale opravdu to jde. Nyní si na něj ani nevzpomenu. Moc Vám držím palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam