Úzkosti

Dobrý den, Užívám Asentru, cca 8 let, se dvema prestavkami v těhu. Min rok v dubnu po prodelanem covid 19 jsem musela navyšit davku na 150mg, v lete jsem snizila na 100 mg, pak na podzim zpět na 150mg. V prosinci jsem mela opět covid a nemuzu se zase ztřepat úzkosti :( psychiatrička mi navrhuje změnu antidep.na Escitalopram. Mám velký strach z přechodu na jiné antidep. Bývá po letech potřeba změnit antid? Přestávají účinkovat? A muze mít spojitost covid a po nem úzkosti? Moc Vám děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, covid a úzkosti pravděpodobně u mnoha lidí souvislost mají. Přechod na jiné antidepresivum se dělá tehdy, pokud to staré přestává fungovat. Nicméně úzkosti mívajítaké svůj zdroj, konkrétně v procesech, kterými se člověk vyrovnává se stresem. TGo může pomoci změnit psychoterapie, nikoli antidepresivum.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mám dlouholetou zkušenost s úzkostně-depresivní poruchou, kterou už několik let držím ve velmi přijatelném stavu a bez léků, ale byly doby, kdy především projevy úzkosti byly tak strašné, že mi představa dalšího života připadala k neunesení. Léky pro mě nejdřív byly velkou úlevou, postupně jsem ale zjistila, že s nimi jen přežívám, žádná zvláštní spokojenost se životem to nebyla. Až delší pravidelná psychoterapie mi opravdu pomohla. Postupně jsem poznala, proč úzkosti propadám, že je to především můj navyklý způsob uvažování a přesvědčení o sobě a o světě a nedostatečná sebedůvěra. Trvalo to, ale dokázala jsem to změnit. Doufám, že pokud mě ještě v životě potkají další těžké věci (což k němu prostě patří), budu už je umět zvládnout lépe než kdysi, kdy mi spustily mnohaletý běh úzkostí a depresí. Vy o žádné terapii, psychologické léčbě nepíšete, jen o lécích. Každý jsme jiný, ale já bych podepsala, že léky bez terapie nemohou vše vyřešit samy. Můžu vám ji vřele doporučit.


Zpět na seznam