Uzkosti

Hezký den, ráda bych se poradila. V lednu jsem se skoro sesypala, spoustu práce, přetížení a ještě více stresových událostí a nemocí. Vyhledala jsem odbornou pomoc a dostala jsem zoloft 50, bylo mi řečeno že je to slabý lék. Do pár týdnů vše bylo jako dřív. Poslední dva dny došlo poprvé k většimu propadu, uzkostem, polivani horka, nevolnosti, prujem - nevím zda je to tím, že jsem si poslední týden párkrát dala 2-3 dc vína, nebo také větším stresovým vypětím. Není mi tak hrozně jako na začátku léčby ale hodně mě to vystrašilo. Myslíte, že je příčina v alkoholu ? Nebo stresové zátěži a také bych ráda věděla zda tomu dát pár dní aby se to stabilizovalo, nebo zda volat panu doktorovi. Děkuju
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pokud se člověk tzv. sesype vlivem stresu, tak krom léčby antidepresivy je užitečné se "zastavit" a popřemýšlet o takové změně v životě, aby se situace neopakovala. Psychoterapie mu s tím může výrazně pomoci, antidepresiva nejsou nikdy stoprocentní zárukou, že se potíže nevrátí. U úzkostí je to zvlášť důležité, protože úzkost je normální lidská emoce, která signalizuje nebezpečí, problémem úzkostných poruch je, že se objevuje i ve chvílích, kdy tomu pacient nerozumí. Co se týká alkoholu, tak úzkostem neprospívá, protože od nich sice rychle uleví, ty se ale rychle vrací. Snášenlivost alkoholu je velmi individuální, většině lidí by 2-3 dcl vína mnoho neublížila, ale má-li člověk úzkosti, měl by se alkoholu alespoň na čas úplně vyhnout.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Rozumím tomu, jak se cítíte. Já sama se léčím s velmi podobnými obtížemi, jaké popisujete a také jsem začínala na léčbu lékem Zoloft. I přes dobře nastavenou medikaci se občas mohou objevit psychické propady - zvláště, když je člověk ve větším stresu, jak píšete. Určitě není od věci konzultovat stav s lékařem, který může zvážit, zda vám třeba nenavýšit dávku Zoloftu. Velmi vhodná je u úzkostných potíží psychoterapie jako doplněk farmaceutické léčby. Mně osobně terapie opravdu hodně pomohla a pomáhá. Co se týče alkoholu - při úzkostech a depresivních stavech se jeho užívání nedoporučuje. Na chvíli se vám po něm možná uleví, ale narušuje účinek léků a ve výsledku úzkosti spíše posiluje. Zkuste si najít jiný katalyzátor stresu, který by nebyl takto riskantní. Věřím, že se vám brzy zase udělá lépe a naleznete opět stabilitu. Držím palce.


Zpět na seznam