Úzkosti, fóbie, strach - vtíravé myšlenky

Hezký den, v době karanténního opatření v ČR jsem 3 měsíce pracovala z domova, téměř bez fyzického kontaktu s ostatními lidmi. Vrátily se mi psychické potíže, vtíravé myšlenky, některé jsem vyřešil, jiné pokračují, stupňují se, opakují...Jde například o strach z nemocí, ale pouze některých. Sama mám "syndrom náhlého úmrtí", implant. defibrilátor. Tuto nemoc už neřeším, ale bojím se pohlavních nemocí, to jsem s partnerem vyřešila testy, ale nyní se bojím zase těhotenství, úzkostlivě vše hlídám, ale z důvodu genetické vady srdce nemohu antikoncepci brát, ani nehormonální. Veškerá medikace je pro mne problém a vše se konzultuje s několika doktory. Jediné co si mohu sama indikovat je ibalgin, acylpirin, předepsaný Neurol. Když jsem s partnerem ve vše věřím - vše je v pořádku, vše je, jak má být, nemám pochyby, odjede - přijdou vtíravé myšlenky...o mých stavech zatím neví, je to nová známost a tuto věc si momentálně chci řešit sama. Lékaři jsou opravdu vstřícní a dělají, co můžou, aby mi pomohli, jak po psychické stránce, tak sexuální. Ten stav se tak zhoršil, že se sama nepoznávám, tak moc bych chtěla všechny úzkosti hodit za hlavu a být "free" a neřešit to tolik a nechat život běžet... Děkuji jsem s pozdravem Petra
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, nepíšete, proč je veškerá medikace pro Vás problémem. správně popisujete, že Vaše úzkosti mají nutkavou a fobickou složku. V takových případech se nastavuje dlouhodobá léčba antidepresivy, také se zde účinně uplatňuje psychoterapie, kterou většinou poskytují psychologové.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, setkala jsem se s řadou lidí, kteří nesli psychicky špatně karanténní opatření a zažívají ještě nyní jeho důsledky. Je mi líto, že se vlivem nedostatku kontaktů s lidmi a dalších negativních aspektů karantény i Vám vrátily psychické potíže v podobě vtíravých myšlenek, úzkostí a strachů. Na druhé straně vidím jako velmi pozitivní, že máte přítele, se kterým si rozumíte a lékaře, kteří Vám poskytují komplexní podporu. Také je, myslím, dobře, že si své problémy chcete řešit sama a zatím s tím nového partnera nezatěžovat. Z toho, co píšete, vnímám, že máte silnou motivaci a vůli svoji situaci řešit, což je podstatné. Podle mého názoru by bylo vhodné a účinné vyhledat nějakou formu psychoterapeutické podpory - individuální, skupinové, možná obojí. Věřím, že psychoterapie a také čas Vám pomohou Vaše potíže postupně překonat. Moc Vám držím palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam