Úzkostná porucha

Dobrý den, minuly rok se mi stalo, že jsem to trochu přehnal s marihuanou a prožil jsem stav depersonalizace. Následně se mi spustila úzkost. Snažil jsem se tento stav zvládnout sám, v lete to bylo v pohodě, avšak teď to na mě zase přišlo a já už jsem se rozhodl vydat k psychiatrovi a ten mi diagnostikovali uzkostnou fobickoi poruchu. Chci se zeptat i Vás. Mám takové absurdní myslenky, které mi vytváří úzkost. Např. Bavím se s člověkem a najednou mě napadne, jestli se s nim skutečně bavím, jestli to není iluze (vím, že je to blbost, ale způsobí mi to úzkost), nebo začnu přemýšlet jestli je toto realita, dal jsem si začal hledat nemoci a našel jsem si schizofrenii a začal jsem se sám sebe ptát jestli neslysim hlasy, měl jsem strach, že budu mít strach z toho ze mě někdo sleduje. Zkratka takové absurdní myšlenky. Představa, že bych dostal schizofrenii a ztratil bych kontakt s realitou a přestal racionálně přemýšlet mě úplně odrovnal. Hledám si nemoci na internetu a vsugerovavam si příznaky. Jsem takový nesoustredeny a roztekany. Už 1 psychiatr a dva psychologové mi řekli, že nejde o schizofrenii, ale já mám z ni pořad strach.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, užití marihuany může zafungovat jako spouštěč úzkostné poruchy. Tím, úzkostně vyhledáváte symptomy psychických poruch na internetu a hledáte je na sobě, svou úzkost pravděpodobně ještě posilujete a zdá se, že Vám nestačí ujištění tří profesionálů. Mohu Vám říci, že většina pacientů se schizofrenií, díky tomu, že ztrácí kontakt s realitou, nemají obavy z této poruchy, jejich potíže bývají jiného druhu a nemívají na ně náhled. Naopak pacienti s úzkostnými se schizofrenie často děsí. Neříkám, že to tak musí být bezpodmínečně vždy, ale ve většině případů ano. Doporučil bych Vám, stejně jako naše peer poradkyně, psychoterapii.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz do naší poradny. Jak píšete o stavu depersonalizace a diagnóze (úzkostná fobická porucha) mohlo to vyvolat užití halucinogenů. Chápu Vaše obavy ze schizofrenie a ze stavů, kdy nevíte, jestli se jedná o realitu nebo iluzi. Pokud Vám již 3 odborníci sdělili, že nemusíte mít strach, pak je to v pořádku. Vaše vsugerování může vyvolávat stav úzkosti. Asi bych zkusila zastavit vyhledávání nemocí na internetu, vím, že to nebude lehké, ale o to míň budete mít úzkost z nemocí a jiných představ. Jinak se zkuste obrátit na psychologa, který Vás může podpořit v psychoterapii. Metodou první volby je kognitivně behaviorální psychoterapie, která se soustřeďuje na odhalení a zpracování příčin tohoto psychického onemocnění. Důležitým doplňkem je dechová terapie. Léčba úzkostných poruch může být podpořena i farmakoterapií. Doufám, že jsem Vás mohla alespoň trochu uklidnit a pomoci. Přeji hodně zdaru a zdraví.


Zpět na seznam