Uzkostna porucha

Dobry den, pred rokem jsem se rozhodl, ze po 10 letech prestanou kourit marihuanu. Do 2 - 3 mesicu jsem zazil hrozny panicky zachvat a uzkost, kdy me musela odvezt sanita, protoze jsem myslel, ze umiram. V nemocnici jsem byl 5 dnu a vse bylo OK a bez nalezu. Po propusteni se mi zacaly stavy vracet. Ne tak silne, ale opet se objevily. Zacal jsem cvicit, zmenil stravu, zacal hubnout, meditovat. Pomohlo mi to, ale ne na tolik, abych rekl, ze to je za mnou. Furt mam strach ze smrti, ohrozeni, ze se mi udela nevolno a nezvladnu situaci. Pak jsou dny, kdy o tom vubec nevim. Mel jsem take hrozne stazeny krk, ze jsem se bal, ze se nenadechnu. Po roce uz jsem toho mel dost a zasel k psychiatrovi. Doslo mi, ze proste tohle sam nezvladnu. Dostal jsem Setaloft 50mg s tim, abych bral pulku 25mg a uvidi se. Behem prvnich 3 dnu se o me pokousel panicky zachvat, kdyz jsem lek zacal uzivat. Pak se to uklidnilo, krk povolil, uzkost a strach zmizeli. Pak se po tydnu objevil znovu pokus o panicky zachvat venku. Proste mam v sobe furt takove strachy a obavy co se mnou ty leky udelaji. Kontroluji se, jestli je vse ok. Obcas me popadne a to hlavne venku takovy pocit jak kdybych mel za ocima tlak a jak kdybych se mel zhroutit nebo doslova kdybych stal kousek vedle sebe. Nevim jestli to je normalni, AD beru 4 tydny. Da se to vydrzet, ale je to neprijemne a trva to chvili. Je to hrozne zvlastni jako by se vam tocila hlava a pritom netoci. Take byvam po tom takovy ospaly. Dekuji.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, psychiatr Vám předepsal klasické antidepresivum (účinná látka sertralin), které se podává při léčbě úzkostných poruch. U tohoto typu potíží trvá více týdnů, než se účinek antidepresiva rozvine. K řešení zvládání úzkosti přispívá také psychoterapie. Z vlastní zkušenosti o tom níže píše naše peer porakyně, není k tomu co dodat. Hodně štěstí,.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, moje zkušenost s úzkostnou poruchou je ta, že opravdové řešení mi přinesla až delší pravidelná psychoterapie. Léky jsou sice velkou úlevou, ale nemohou způsobit, abychom přišli na to, z čeho naše úzkosti plynou, co je spouští (protože často jsou to věci podprahové, nevědomé), čeho přesně se vlastně bojíme - a už vůbec nemohou léky zajistit to, abychom se příčin úzkosti zbavili. Terapie může být během na delší trať, ale pro mě znamenala opravdu osvobození, dovedla mě k lepší sebeúctě, ke zdravějšímu pohledu na svět i na sebe samu a díky tomu jsem se zbavila i utrpení z úzkostí. Občas jim samozřejmě i teď trochu podléhám, období stresu nebo většího vypětí prostě ze života nejde vymazat, ale už s nimi umím pracovat, když přijdou, rychleji odezní a taky už neovládají můj život tak, jak jsem jim byla vydaná na pospas dřív. Moc vám přeji, ať se i vám podaří je dostat pod kontrolu.


Zpět na seznam