Úzkostné stavy a psychické poruchy

Dobrý den, v září jsem měla koronavirus a od té doby jsem začala mít stavy úzkosti, nekontrolovatelně mi nekolikrát denně bušelo srdce, všeho jsem se bála, například i když jsem jen seděla v autobuse nebo doma na gauči a neměla jsem se čeho bát. Postupně jsem začala mít problémy s pamětí, nerozuměla jsem složitějším větám, začala jsem mít problémy ve škole, cítila jsem tlaky v hlavě a mlhu. Začala jsem brát piracetam, který jsem ale po 2 měsících vysadila a vše se zhoršilo. Začala jsem mít problémy s každodenními činnostmi, komunikací, byla jsem mimo, měla jsem divné vidění jako opilá, přestala jsem komunikovat se světem, vše se pro mě stalo hrozně náročné, jen jsem ležela a měla pocit že už nic nezvládnu. Byla jsem agresivní a plačtivá. Stavy trvají ve vlnách dodnes a je to již 8 měsíců. Z mého okolí mě nikdo nepochopil jen jsem dostala označení"blázen". Začala jsem spíše přežívat než žít. V osobním životě zažívám velké problémy, čekala jsem od přítele pomoc a pochopení, ale jen mi mé stavy zhoršuje a nemám se komu svěřit. Je možné, že mi koronavius a piracetam poškodily mozek a vznikla u mě nějaká psychická porucha? Děkuji za jakékoliv rady nebo názor.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, předpokládá se, že vliv koronaviru na psychiku může být dvojího původu. Tím prvním je přímý vliv na mozek, respekrive nervová spojení v něm, navenek se projevuje únavou a zhoršenou psychickou výkonností, což mohou doprovázet i depresivní stavy. Toto je předmětem výzkumu a zdá se, že potíže mohou přetrvávat i měsíce, podobně, jako je tomu v některých případech po encefalitidě. Tyto následky pravděpodobně postihují malou část lidí, kteří infekci prodělali. Druhý vliv je nepřímý, Tato infekce představuje pro pacienta stres: pozitivní výsledek působí jako vyřčení ortelu. Lidé se bojí, jak u nich bude nemoc probíhat, zda se nepřeklopí do závažného stavu, jsou v karanténě, v izolaci, zažívají něco, s čím nemají žádnou zkušenost. Toto může zafungovat jako spouštěč úzkostí, depresí či panických stavů, které bzahrnují i tělesné příznaky (bušení srdce, svírání na hrudi, pocit dechové nedostatečnostiú. Piracetam Vám ublížit nemohl, je to lék na podporu mozkové činnosti. Doporučoval bych Vám navštívit odborníka, pomoc možná jnistě je.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz do naší poradny. Období pandemie a koronaviru mnozí lidé prožívají s obavou o svůj život, strach z neznámého, a to se může projevit i v denním běžném životě, v reakcích na různé situace. Co se úzkosti týče, je to podobné pocitu strachu- člověk vnímá v nějaké situaci strach a začne pociťovat úzkost, sevření, bušení srdce. Napadá mě otázka, zda víte, odkud ve Vašem případě asi přichází strach, úzkost, co může být spouštěčem. Jestli prodělání koronaviru nebo jiná situace? Přemoci strach můžeme tím, že nebudeme dalšími obavami hromadit strach uvnitř nás, ale že aktivně budeme zkoušet, co a jak dokážeme zvládat. Snadno se říká, nelehce se koná. Existuje takové rčení: „pokus – omyl“ ale i „pokus – zdar“. Pokud se pokusíte překonávat strach, získáte i zkušenost, že to jde a zvládáte. Tím si dodáte odvahu sama sobě a po čase už budete moci překonat různé situace, aniž by Vám to dělalo potíže. Nepíšete, kdo Vám předepsal piracetam. Nejspíš bych se poradila o Vašich obtížích s lékařem, který lék předepsal. Můžete mu sdělit i Vaše pocity a reakce. S odborníkem pak můžete nalézt vhodnou metodu léčby. Je mi líto, že se nemáte komu svěřit, snad máte v okolí nějakou kamarádku, s kterou si můžete popovídat. V takové situaci si občas vzpomenu na přísloví: „Sdílená starost, poloviční starost.“ To se setkám s kamarádkou nebo s osobou, ke které mám důvěru, popovídáme si. Někdy mě podpoří rodina, v které mám zázemí, nebo se obrátím na odbornou pomoc (docházím na psychoterapii), kde sdílím své aktuální pocity, obavy nebo otázky. To se mi uleví na duši a vidím svět i v jiných barvách, už jen nepřežívám. Pro spokojený pocit ze života mi pomáhá četba různých knih a tématu, zahradničení, procházky a výlety, zájem o dění v okolí, jóga apod. Tak si sama sobě vlastně dodávám pocit, že něco zvládám a mám ze sebe radost, jdu krůček po krůčku vpřed v překonávání obtížích a posiluji sebedůvěru. Doufám, že jsem Vás alespoň trochu podpořila, přeji hodně štěstí a zdraví. Držím palce v překonávání překážek, ať se Vám daří.


Zpět na seznam