Valdoxan za Zoloft

Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu. Již dříve jsem Vám psala (dotaz ze dne 4. a 6. 5. 2018), kdy po ukončení léčby atd. Zoloft 50 mg, se do měsíce vrátily nepříjemné stavy. Nasazen Zoloft 50 mg, bez zlepšení - Zoloft zvýšen na 100 mg + Rivotril. Stav stabilizován, ale časté - vnitřní třes, úzkost, ztráta smyslu života, odcizení, plochost, prázdnota, derealizací, deperzonalizací apod. Toto trvalo skoro rok. Jelikož má lékařka vážně onemocněla, nová lékařka navrhla změnu léku s tím, že Zoloft nezabírá, jak by měl a nasadila Valdoxan 25 mg, který jsem 14 dní brala současně se Zoloftem 50 mg a Rivotrilem. Pak pouze Valdoxan a 1/2 0,5 mg Rivotrilu na noc. Prvních 14 dní bylo bez problémů. Stav se zlepšil, přesto ale v posledním měsíci došlo ke dvěma propadům, kdy jeden zažívám nyní. Přijde to vždy velice rychle a bez varování. Nejde o nic tragického, jelikož normálně funguji, ale pociťuji úzkost aj., kdy si musím vzít 1/2 Rivotrilu. Nemám chuť nic podnikat, vše mi přijde zbytečné a nejsem to já, nejedná se o "normální" stav. Mrzí mě to, hodně jsem změně léku věřila a pořád věřím. Chtěla bych se tedy zeptat, zda-li mi lék nesedí a budu muset jej změnit, nebo je to ještě velmi krátká doba (Valdoxan v samostatném užívání 1 měsíc - před tím 14 dní současně se Zoloftem). Nebo se tělo ještě špatně srovnává s vysazením Zoloftu, který jsem užívala 16 let, z toho poslední rok v dávce 100 mg. Děkuji mnohokrát za odpověď. Moc si Vás vážím.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Valdoxan funguje na úplně jiném principu, než Zoloft, je možné, že doba přechodu z jednoho na druhý byla příliš krátká a že se na vysazení Zoloftu po těch letech hůře adaptujete. Je třeba být v kontaktu se svým psychiatrem a toto konzultovat s ním.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mám celkem dobré zkušenosti s léky, které jste užívala a nyní nově užíváte. Mojí diagnózou je bipolární porucha, Zoloft (50 či 100mg) užívám s přestávkami asi pět let a myslím, že mi pomáhá, i když se mi zdá, že v poslední době ne tak výrazně, jako dříve. Rivotril 0,5 užívám občas v malém množství (půlku nebo čtvrtku) v případě úzkostí, stresu, nebo na spaní. Před několika lety jsem užívala na spaní Valdoxan 25 mg, zabíral mi dobře a nepociťovala jsem žádné výraznější vedlejší účinky. Podle mého názoru je ještě brzy uvažovat o tom, zda je nová medikace vyhovující a zda je třeba ji změnit. Nedokáži posoudit, jestli je možné, aby Vaše psychické propady souvisely s vysazením Zoloftu. Vím pouze, že je potřeba jej vysazovat postupně, jak mi vždy doporučoval můj psychiatr. Na Vašem místě bych si promluvila o svých potížích a pochybnostech se svojí lékařkou a zeptala se jí na její názor. Věřím, že najdete řešení, které Vám bude vyhovovat a pomáhat. Držím palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam