volba leku

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat zdali kombinace léků je správná a nebo zvažovat o jiných lécích.Dostala jsem 1/3 tritica ze 150 a prothazin,oba léky si beru cca hodinu před spánkem.Dostala jsem to na nespavost a úzskosti.Jenže je to již dva měsíce a bývá mne často přes den špatně,v hlavě mám takej divnej motavej pocit.Tak silné úzskosti jake jsem měla předtím nemám,jenže nyní je mám take lehčí, ale za to častějic.K lékaři jdu až za měsíc a když mne nebude lip, tak prý je zamění.Jenže bojím se opět zas nové leky,co když to již bude pořad tak, že se mne tam v hlavě z těch AD něco stalo.Říkám si někdy, že bez těch léku mne bylo lip,ale ta nespavost už byla nesnesitelná. Nyní taky to ještě není dobré,asi po dvou hodinách jsem vzhůru ,pak mne začne byt špatně,také chvění a slabši úzskost, časté močení a do rána už se často budim.Mirtazapin pro mou silnou nadváhu nemohu. Děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, 50 mg Trittica (1/3 tablety) pomáhá navodit spánek, ale na zvládnutí úzkosti a deprese to nemusí stačit. Proto jsou třablety po 150 mg, eventuálně pak ještě ve verzi prolong. Prothazin je původně antihistaminikum (lék k potlačení alergické reakce), který navozuje útlum potřebný k usnutí, ale nejde o antidepresivum. je užitečné s lékařem navázat dobrý vztah a pak o těchto problémech otevřeně hovořit.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mám také zkušenost s úzkostnou poruchou a v nejhorší době jsem spala asi 2 h denně, měla non-stop pocit bolest na hrudi, nedostatku vzduchu a při stresové špičce i mravenčení v pažích. Bylo to peklo. Léky byly zpočátku velikou úlevou, ale časem jsem jich musela brát stále víc. Dnes jsem přesvědčená, že co mi opravdu pomohlo se úzkosti zbavit, byla z dlouhodobého hlediska především delší pravidelná psychoterapie. V ní jsem postupně získala lepší náhled na svět, ale především laskavější přístup sama k sobě, zbavila se velké části neúměrných nároků na sebe, změnila k lepšímu svoji sebeúctu a přestala tak podléhat úzkosti. Věřím, že léky mohou velmi ulevit od příznaků, ale samy o sobě nemohou odstranit příčiny našich úzkostí. Dnes si občas vezmu půlku Mirtazapinu, v obdobích většího vypětí se po něm dobře vyspím. Ale musím být velmi opatrná s dávkou, protože jakmile je ho o kousek víc, mám po něm ráno úplně tupou hlavu, jako bych místo mozku měla vatu. A tím jsem si uvědomila, co se mnou kdysi dělal. Moc vám přeji, ať se úzkosti taky zbavíte, jde to.


Zpět na seznam