Výpadky paměti, deprese

Dobrý den, moje maminka se léčí na psychiatrii. O své nejbližší příbuzné přišla již v dětství. Poznemenalo jí to strachem z nemocí, z lékařů a nemocnic. Když jí zemřela před 4 lety maminka, začala se obviňovat z její smrti. Poslední rok se jí značně přitížilo. nebydlíme spolu. Jsme v kontaktu telefonicky. Před rokem, když jsme k ní přijeli, cítili jsme z dechu alkohol. To se nazlobila tak, že s námi nemluvila. K ní domů máme zakázáno jezdit, že to ve svých 59 letech nezvládá, hluk, nepořádek. Často volá a má problém s artikulací, v rozhovoru opakuje stejné věty dokola, nevnímá co říkáme mi, jako by neslyšela. Bývají to dlouhé telefonáty, i 40 minut, nenechá se přerušit. Často vyčítavá, obviňuje. Za hodinu volá znovu, a nepamatuje si, že s námi ten den již mluvila. Co bere za léky nám nechce říct. Někdy se mi to snažila vysvětlit, že je to tím, že sní nějaký lék na depresy na lačno. Jenže tyto výkyvy jsou i odpoledne. Někdy se obhajuje, že to bylo tím, že si vzala jeden prášek navíc když jí něco rozhodí. Jenže teď se tyto stavy zintenzivnily a jsou na pořadu takřka denně. Co můžeme dělat? je správně léčená? Můžeme mluvit s její doktorkou? (Mamka nám řekla, že jestli ji vyhledáme, tak s námi končí a už nás nikdy nehce vidět) Nebo to máme nechat být, a neříkat jí, že už volala, aby jsme ji víc nerozhodili? Rádi by jsme jí i sobě pomohli. Je to náročné pro všechny. Co můžeme dělat? Na koho se obrátit. Prosím pomozte nám. Děkuji Vlasta
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, z toho, co píšete se zdá, že Vaše maminka má závažný problém. možná nejen s alkoholem, ale i s léky. Běžná antidepresiva problém s pamětí nedělají, zatímco anxiolytika (sedativa), což jsou léky k rychlému zklidnění, to způsobovat mohou. Její lékařka by toto měla vědět, Vaše informace jí může dopomoci k tomu, aby to na ní poznala sama.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Vnímám to jako hodně zapeklitou situaci. Nemyslím si, že by to bylo v pořádku. Většina duševně nemocných, kteří se léčí, poměrně bez problému komunikuje, někteří chodí do práce, starají se o děti, studují, apod. Rozhodně je někde v léčbě chyba, jen nemůžeme vědět, kde přesně. Přesto bych já na vašem místě nehledala její lékaře, vnímám to tak, že mají mlčenlivost, kterou musí dodržet. Je jasné, že to potřebujete řešit, když vám volá a je zmatená. Co se špatné artikulace týče, tipovala bych na ten alkohol, nebo drogy, případně nesprávné užívání léků. Máte podle mne možnost ošetřit sebe sama a nechat si třeba od psychologa poradit, jak s maminkou komunikovat. Víte-li adresu jejího bydliště, zkuste se spojit s někým z jejího okolí, třeba by vám dal nějakou informaci. Můžete zkusit se obrátit na sociální službu či centrum duševního zdraví v okolí, dojít na konzultaci, zjišťovat možnosti, jak mámu kontaktovat, kdo by ji mohl navštívit. V případě akutní krize je nakonec možno zavolat záchranku, policii, apod. Duševní problémy jsou v naší společnosti běžné a člověk by se neměl bát je řešit a mluvit o nich, možná by vás překvapilo, kolik lidí se léčí, nebo by se léčit mělo. Tak hodně sil přeji.


Zpět na seznam