Vysazení antidepresiv

Dobrý den, ráda bych po téměř 10ti letech vysadila antidepresiva. Zatím se mi to nedaří, jelikož mám abnormální abstinenční příznaky a moje psychiatrička si se mnou neví rady. Ráda bych tedy věděla, zda existují v Praze nějaká centra, která se zaměřují na pomoc lidem závislých na antidepresivech, kde bych se mohla poradit ohledně vysazení a zvolili bychom účinnou metodu. Předem moc děkuji za odpověď. Anna
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, neuvádíte konkrétně, o jaká antidepresiva se jedná a jaký druh abstinenčních příznaků máte. U antidepresiv nevzniká závislost, ale může se objevit syndrom z vysazení, který se dá mírnit postupným, v případě potřeby i velmi pomalým snižováním dávky antidepresiva. Někteří lidé také označují za antidepresiva léky, které se používají k léčbě úzkostí či úzkostných depresí na přechodnou dobu a které se správně nazývají anxiolytika. Na nich se pak může závislost vyvinout, vysazování je zde obtížnější a někdy je zapotřebí pomoci ambulance či lůžekového zařízení, které se specializují na léčbu závislostí.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den Anno. Je dobře, že se při vysazování, nebo snižování dávek radíte s lékařkou. Nevím, zda se dá u vysazování antidepresiv úplně mluvit o abstinenčních příznacích, ale k tomu by se měl vyjádřit náš odborník. Moje kolegyně právě také vysazuje medikaci. Popisuje, že je to obtížné, zejména psychicky a to i tehdy, kdy je pod dohledem a děje se tak postupně. Radí Vám pracovat s tím v terapii a posilovat svou sebedůvěru. O odborném pracovišti, které by se zaměřovalo na vysazování léků, nevíme, nicméně fungují tak léčebny. Můžete se nechat hospitalizovat a vysazovat pod dohledem, nevím však, zda je to to, po čem toužíte. Rozhodně Vám držíme palce a přejeme vše dobré.


Zpět na seznam