Vysazení olanzapinu

Dobrý den, měla bych na Vás dotaz. Snoubenec má diagnostikovanou schizoafektivní poruchu - manický typ. V červenci po necelých dvou měsících byl propuštěn z léčebny kdy bral olanzapin 10mg 3x denně, valproat 500mg 2x denně, rivotril 2mg 1-1/2-1. Chodíme na pravidelné kontroly k psychiatrovi kde mu postupně snižoval dávky léků. V listopadu ho začal převádět na reagilu 1,5mg s tím že depakine bere pořád stejně, zyprexu měl jen večer a rivotril 1mg na noc. Od prosince mu už ale zyprexu úplně vysadil a bere teda reagilu 6mg ráno s valproatem, a večer pouze valproat a rivotril 1mg s tím že ho má postupně vysadit. Jenomže teď posledních asi 5 dní má třes rukou a dolních končetin, no a defakto skoro celého těla, má problém se spaním, i když si vezme rivotril tak nemůže hned usnout. Tak by nás zajímalo jestli tento stav je při vysazení olanzapinu normální a přejde? A jestli ano tak za jak dlouho? Je z toho chudák nervózní a nesvůj. Moc děkuji za zodpovězení mého dotazu a přeji hezký den.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, máte pravdu, že s léky tyto potíže souviset mohou. Zatímco olanzapin má sedativní (zklidňující, utlumuje) efekt a třes ve svalech příliš nezpůsobuje, cariprazin (Reagila) spíš aktivizuje a třes či neklid v těle se po něm může objevit častěji. Je třeba pak zvážit úpravu dávky (rozmezí je 1,5 - 6 mg denně, nasazuje se s postupným navyšováním), či kombinaci. často pak také nežádoucí účinky samy odezní. Je třeba to diskutovat s lékařem Vašeho snoubence. Pokud u něj šlo o první ataku poruchy, stálo by za to se po čase (s lékařem) nad diagnózou znovu zastavit a zvážit např. psychologické vyšetření.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Během posledních sedmi let jsem vysazovala mnoho léků, ale bylo to velmi pozvolna, tak jsem větší potíže nezaznamenala. Podobné problémy jako Váš snoubenec mívám při nasazování nových léků nebo v období, kdy mě přepadají depresivní a úzkostné stavy. Jelikož jsem tyto stavy zažila již mnohokrát, vím, že zase přejdou. Většinou po několika týdnech. Nenacházím často ani spojitost s děním okolo mě. Pomáhá mi ticho a samota. Při vysazení Rivotrilu nejspíš Váš partner zažije náročnější období. Připodobnila bych to k období, kdy Vám vezmou berle a máte začít chodit bez opory. Je to náročné, ale postupně se to zlepší. Přeji Vám i Vašemu snoubenci vše dobré!


Zpět na seznam