VYSAZENÍ olpinatu po třetí atace u "schizofrenie"

Dobrý den, byl jsem celkem třikrát v psychiatrické nemocnici. Poprvé jsem kouřil konopí a užíval LSD, tak jsem byl hospotalizován. druhá hospitalizace byla, když jsem opět kouřil trávu a třetí, když jsem kouřil trávu, nebral léky a do toho užíval stimulanty. Lituju, že to muselo zajít tak dlouho, než jsem se poučil. Teď beru léky, nekouřím nic a neužívám nic. Léky jsem před třetí atakou vysadil, protože mi přijde, že mi to nic nedělá. AKtuálně užívám Olanzapin 10 mg denně před spaním a zase mi přijde, že mi to nic nedělá....tím myslím nepociťuju žádné vedlejší účinky léků ani příznaky nemoci....nemyslím si, že mám paranoidní schizofreni, která mi byla diagnostikována...nevím co jsou "hlasy",bludy, úzkosti, deprese ani nic podobného. Dle mého názoru jsem měl pokaždé toxickou psychozu s delším trváním způsobrnou primárně z kouření konopí....Můj dotaz zní...když budu takhle stabilozovaný, ještě řekněme dalších 5 let, nebudu mít příznaky, je možné Olanzapin trvale vysadit ? Četl jsem, že třetina schizofreniků se z nemoci uplně vyléčí..myslíte, že je 5 let bez problémů je dostatečně dlouhá doba na to, aby byl lék vysazen ? Určitě to proberu s psychiatrem a nebudu nic vysazovat sám, ale někdo tvrdí, že vysazení je možné a někdo zas že není...tak mě zajímá Váš názor, po zohlednění všech informací, které jsem uvedl.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, nejsem schopen věštit, protože to je velmi individuální. Váš lékař by Vám měl jasně sdělit, co k Vaší diagnóze vedlo, hodně může také napovědět psychologické vyšetření. U stabilizovaných pacientů s psychózou se také osvědčuje psychoterapie. Pokud léky dobře snášíte a nic zlého Vám nedělají, je to dobře a dává Vám to prostor, abyste o tom s psychiatrem mluvil.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Cením si Vašeho dotazu. Podle Vašeho popisu, bych se sama přikláněla, že k problému došlo díky užívání drog. Ale klidně se mohla rozvinout schizofrenie, ale to je samozřejmě na posouzení lékařem. Ne vždy musí být typické hlasy a bludy. Pokud léky užíváte, nemáte vedlejší účinky, ani příznaky nemoci, tak je to přece správně a sama bych v léčbě pokračovala. Za jak dlouho je možnost léky snižovat až je úplně eliminovat je na lékaři. Ale obecně si myslím, že je to možné. Přestože například u sebe vím, že je s největší pravděpodobností budu brát napořád. 5 let je dlouhá doba a pokud budete bez relapsu a budete se cítit dobře, je tu podle mě šance. Může se stát cokoliv. Přeji hezký den.


Zpět na seznam