Vyvinie sa z toho schizofrénia?

Dobrý deň. Pred 8 mesiacmi som bola hospitalizovaná na psychiatrii s tým, že moje prepúšťacie diagnózy zneli F23.0 – Akútna polymorfná psychotická porucha bez príznakov schizofrénie, a F32.2 – Epizóda ťažkej (hlbokej) depresie bez psychotických príznakov. Moji rodičia sa vtedy rozprávali s mojou ošetrujúcou lekárkou a tá im povedala, že ak sa mi stav zhorší, bude z toho schizofrénia. Nerozumiem tomu, preto sa chcem spýtať, či mi to neviete vysvetliť. Prečo mi diagnostikovali tú poruchu BEZ príznakov schizofrénie, ak mám na ňu nábeh? Zase sa mi zhoršil stav a budem v blízkom čase hospitalizovaná znova. Aká je šanca, že mi tentokrát diagnostikujú už schizofréniu? Je to normálne, že si vôbec neuvedomujem že by som vôbec niekedy trpela nejakou psychózou? Uvedomuje si to človek vtedy? Ďalšia moja otázka znie, prečo mi diagnostikovali depresiu bez psychotických príznakov, keď moja ďalšia diagnóza je psychotická? Môžem mať nepsychotickú depresiu a pritom psychózu? Ďakujem vopred za odpoveď.
Avatar

Zuzana Foitová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, některé diagnózy lze určit až na základě dalšího průběhu onemocnění. Jedna epizoda ještě neznamená, že se jedná o schizofrenii; pokud se epizoda vícekrát zopakuje a má ještě další typické rysy, může být diagnóza schizofrenie vyslovena. Přesná kritéria stanovuje Mezinárodní klasifikace nemocí. Vy jste trpěla také vážnou depresí, která může být součástí psychózy nebo i reakcí na ni. Někdy jsou příznaky psychózy a poruchy nálady namíchané. S přesnou diagnózou si občas lámou hlavu i zkušení lékaři, protože každý člověk je jedinečný a obrazy psychických poruch se mohou lišit. Ano, v psychóze si někdy lidé neuvědomují, že jejich vnímání je narušeno a jde o onemocnění, to je dosti časté a nemocným to komplikuje léčbu. Nicméně Vaše otázky ukazují Váš zájem dozvědět se důležité informace a porozumět svým prožitkům. I v případě, že Vám diagnóza schizofrenie bude stanovena, je Váš aktivní přístup skvělým předpokladem ke zvládání těžkostí. Známe mnoho lidí, kteří se z tohoto onemocnění úspěšně zotavili a vedou spokojený život – viz http://www.cmhcd.cz/stopstigma/zotaveni/ Držím Vám palce!
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Domnívám se ze své vlastní zkušenosti, že vám dali nejprve takovou předběžnou diagnózu. I já jsem měla podobné diagnózy, dnes žiji s diagnózou schizofrenie. Zatím se možná neví, jaký další průběh bude vaše onemocnění mít. Zkuste si to od lékařů nechat vysvětlit, proč vám dali tu kterou diagnózu a co znamená. Moje kolegyně za svůj život posbírala nejméně osm diagnóz. Často jim nerozuměla, nebo s nimi dokonce nesouhlasila. Důležitější je soustředit se na sebe, aby vám bylo lépe, pomalu pracovat na sobě v tom smyslu a na diagnózy se moc neohlížet. Ještě k tomu jak jste se ptala na rozpoznání psychózy, tak já jsem si psychózu v prvních letech moc neuvědomovala, nechápala jsem přesně, co se mi děje a až postupem času jsem se naučila jednotlivé symptomy rozpoznávat a dnes bezpečně poznám, když se nemoc hlásí.


Zpět na seznam