Vztah se schizofrenikem

Dobrý den, můj kamarád má již pět let diagnostikovanou poruchu osobnosti se sklony k schizofrenii. Léčí se, avšak nemám dojem, že jeho psychiatrička by mu věnovala více, než je pro ni nezbytně nutné, nechává ho v podstatě svévolně si zvyšovat nebo snižovat dávky léků (užívá antipsychotika a antidepresiva) a nevěnuje příliš pozornosti jeho mentálnímu nebo psychickému stavu, při sezeních ji to nezajímá a doteď nebyla schopná mu ani doporučit psychoterapii. První můj dotaz zní - jak najít spolehlivého psychiatra, případně doplňkově i jiného lékaře, třeba psychoterapeuta, který by se věnoval jeho stavu mysli do hloubky a jen mu zběsile nepředepisoval léky? On má velkou vůli hledat něco nového a lepšího, protože cítí, že tahle léčba pro něj není efektivní, ale zároveň nemá velkou důvěru v lékaře, kteří nejsou osvědčení a z mých kontaktů bohužel jeho diagnózu nikdo léčit nedokáže. Děkuji za odpověď!
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, v případě poruch osobnosti je psychoterapie základním léčebným postupem, který může dovést pacienta ke změně, která pak znamená i zlepšení psychických potíží. Léky jsou zde podávány především pro jejich zmírnění. V případě schizofrenie (nerozumím pojmu "sklony ke schizofrenii") je důležité obojí. Klasická psychiatrická péče bývá většinou zaměřena především na léky, i když řada psychiatrů psychoterapeutické vzdělání také má. Jejich časové možnosti v tomto bývají omezené, navíc často může být na překážku, když farmakoterapii a psychoterapii provádí jeden odborník. psychoterapii nejčastěji poskytují ve svých ambulancích kliničtí psychologové. Hledat vhodného odborníka můžete prostě tak, že oslovíte ambulance ve vašem regionu s jasně definovanou zakázkou.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Nevím, v jakém místě žijete a jaké jsou tam možnosti vybírat si odborníky na míru. Psychiatři bývají často přetížení a v praxi jim pak zbývá na pacienta tak málo času, že opravdu jen zběžně konzultují momentální stav a předepíší léky. Na internetu lze najít hodnocení lékařů podle spokojenosti jejich pacientů, což může být vodítko při výběru dobrého lékaře. O možnosti psychoterapie se Váš kamarád může aktivně zajímat sám, pokud je pro ni motivován. Kontakty na odborníky, kteří nabízejí psychoterapeutickou praxi, najdete opět na internetu nebo na doporučení ambulantního psychiatra. Pokud v místě vašeho bydliště působí nějaká organizace, která pomáhá lidem s duševním onemocněním na jejich cestě k zotavení a k návratu do běžného života, byla by také dobrá volba tuto organizaci oslovit. Zde by Váš kamarád mohl čerpat širší míru podpory a třeba se i setkávat s nějakým peer konzultantem. Vše se však odvíjí od možností v lokalitě, ve které žijete. Držím palce a přeji vám oběma jen vše dobré.


Zpět na seznam