zbrojní pas

Dobrý den, mám dotaz ohledně zbrojního pasu. Můj otec celý život trpí depresemi, nikdy nikam nešel, jelikož se bojí o svůj zbrojní průkaz, který je mu vším. Před nedávnem se dozvěděl diagnozu rakovina. Nastoupil sice léčbu, ovšem díky situaci a šílené kombinaci léků se u něj objevily tak závažné deprese, kdy nejí, hubne, jen leží potmě i bez tv (ta dosud byla jeho nedílnou součástí, pláče, třese se, zimnice a návaly horka, mluví minimálně, tiše, přerušovaně... Stále nechce psycho pomoc. Stále kvůli zbrojnímu průkazu. Je to opravdu tak, že kdyby navštívil psychiatra a bral by antidepresiva, byl by mu zbroják odebrán? Chci ho k lékaři dostat, ale pokud to tak opravdu je, nevidím východisko :-( Moc Vám předem děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, psychiatrická léčba deprese a užívání antidepresiv nepatří k poruchám, které zdravotní způsobilost vlastnit zbrojní průkaz vylučují (jako je tomu např. schizofrenie), ale řadí se k poruchám, které ji mohou omezovat, což záleží na individuálním posouzení psychického stavu pacienta lékařem. Na základě toho pak lékař v některých případech může odebrání navrhnout, to ale může i praktický lékař, který poruchu také může diagnostikovat. Takže automatický úkon to není, záleží na stavu pacienta, jeho odpovědi na léčbu, osobnostních dispozicích a dalších zjištěních, které se posuzují individuálně.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Já sama jsem nikdy zbrojní průkaz nevlastnila a podprobně neznám přesné požadavky na zdravotní způsobilost pro držení zbraně. Z toho, co vím o této problematice se však domnívám, že depresivní stavy přímý vliv na odebrání zbrojního průkazu nemají. Typický je zákaz držení zbraní pro lidi, kteří se léčí s psychotickým onemocněním (např. schizofrenií) a mají halucinace či bludy. Problémem jsou i vážné poruchy chování apod. U depresivních obtíží tedy k paušálnímu odebírání zbrojních průkazů rozhodně nedochází, musel by k tomu zřejmě být závažný důvod. To už by však záleželo na posouzení lékaře. Psychický stav Vašeho otce mi dle Vašeho popisu přijde poměrně těžký a psychiatrická léčba by mu od jeho obtíží pravděpodobně značně ulevila. Snad se Vám podaří otce motivovat, aby vyhledal odbornou pomoc. Držím Vám palce.


Zpět na seznam