Zhoršení stavu při změně antidepresiv

Vážený pane primáři, prosím o radu, před 3 týdny jsem byla hospitalizovaná v CKI se smíšenou úzkostně-depresivní poruchou. Byla mi změněna medikace z Citalecu na Venlafaxin 75 a Trittico Prolong 150 a Trittico AC 100. Bylo mi mnohem lépe celkem brzy. Bohužel jsem měla v noci tak vyschlo v ustech, že jsem se několikrát budila, abych se napila. Tuto informaci jsem sdělila své paní doktorce a byla mi změněna medikace na Venlafaxin 150 a Trittico pouze AC, Prolong úplně vysazen. Dnes je to 5.den a jsem zase ve stavech, kdy pláču, do všeho se nutím, třesu se, cítím nervozitu, mám negativní myšlenky. Prosím o informaci, zda je to z vysazení Prolongu nebo navýšení Venlafaxinu a nebo se u této poruchy takto často střídají období. Na psychoterapii chodím každý týden. Denně procházky i Jackobsonova technika. Pokud se jedná o změnu léků, kdy mohu očekávat zlepšení/ustálení? Moc děkuji za odpověď
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, vše s tím může souviset. Období se mohou střídat, změna medikace může mít také svůj vliv. Při léčbě úzkostně depresivní poruchy má své důležité místo také psychoterapie.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mám zkušenost se stejnou diagnózou a část dotazu o lécích nechám na panu doktorovi. Chci vás povzbudit, abyste vydržela chodit na terapii, mně tato část léčby pomohla nejvíc a dlouhodobě. Nejde od ní čekat výsledky rychle (i když někdy se mi po nějakém zásadním prozření ulevilo hned), ale právě ona může najít příčinu, proč úzkosti a depresi podléháme a postupně se naučit, jak jim nepodléhat. Některá zjištění v terapii nemusí být příjemná, některé otázky a nabídky terapeuta také ne, ale vyplatí se vydržet a možná dokonce právě těm nepříjemným tématům dát pozornost a čas. Až díky psychickému kolapsu jsem vlastně následně v terapii zjistila, co bylo v mém navyklém přemýšlení a prožívání devastující - takže mi vlastně krize pomohla si mnohé nastavit lépe pro další život . Moc vám přeji, ať je vám brzy líp, ale hlavně ať najdete svoji cestu k dlouhodobé spokojenosti.


Zpět na seznam