Život s negativními příznaky schizofrenie II.

Vaše odpověď z 12.10.: Dobrý den, z Vašeho dotazu vyplývá, že jste měla manii, není jasné, zda to byla první epizoda, či zda se léčíte již delší dobu. Zda jde o schizofrenii, nebo schizoafektivní či bipolární poruchu. Dobrý den, byl to můj úplně první případ mánie, před tím jsem se léčila na deprese - Zoloft, a o ničem podobném neslyšela. Lékaři stanovili diagnozu Bip. porucha. Víte, jde mi o to, že se nemohu smířit s tím, že mi při současných příznacích (jako při negativních příznacích schizofrenie) není dobře a že se léčba už údajně nedá nijak doladit. Moje lékařka odmítla předepsat antidepresiva z důvodu, že se jedná o dvě epizody za sebou. (Po první jsem přestala brát léky...) Ještě mě napadá dotaz, jak se upřesňuje diagnóza, jsou-li si příznaky tak podobné? Chtěla bych mít jistotu, že mám tu správnou diagnózu, a že pro uzdravení můžu udělat maximum.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pro zkušeného psychiatra by neměla být diagnostika bipolární poruchy problém. O určitém překryvu příznaků lze mluvit u schizoafektivní poruchy, což by neměl být takový problém, protože léčba je velmi podobná, často shodná. Bipolární afektivní porucha se diagnostikuje buď tehdy, byla-li před manií aspoň jedna epizoda deprese (často je to více), nebo když se manická epizoda alespoň jednou opakuje. Postupy, jak farmakologicky zasáhnout při přetrvávjící depresi u BAP jsou, je třeba o tom komunikovat s ošetřujícím psychiatrem.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, snad vám nějak poslouží moje zkušenost s depresí: poprvé jsem kvůli ní vyhledala lékařskou pomoc v souvislosti s nedostatkem libida, pro který gradovala moje manželská krize. Odpověď byla, že jsem ve stresu, a dostala jsem antidepresiva. Po roce, dvou můj lékař z ambulance odešel a připadla jsem k jinému. Od toho jsem se dozvěděla, že ten předešlý mi předepsal antidepresiva, u nichž je negativní vliv na libido ten největší...Moje doporučení by proto znělo: pokud nemáte důvěru k vašemu lékaři, hledejte druhý názor, případně změňte lékaře úplně. A to platí především u duševního zdraví. Potřebujete s ním mluvit otevřeně a upřímně o citlivých věcech. A to ani nejde, pokud nemáte důvěru. Držím palce.


Zpět na seznam