Život s úzkosti

Dobrý den. Je mi 22 let a už min. tři roky trpím úzkosti. Žiju nezdravým životním stylem, málo sportu zato hodně alkoholu. Již kdysi jsem Vám psal o mých problémech a mým neuvěřitelném strachu ze schizofrenie. Uklidnili jste mě, že se jedná o úzkostnou poruchu. Dokonale jsem se našel v popisu o Generalizované úzkostné poruše. Prosím, pomozte mi. Už se nechci bát. Už se nechci dál do sebe vztahovat, pozorovat na sobě ty nepříjemné stavy, být se všeho vystresovaný, v napětí, podrážděný, smutný atd.. Mám kolem sebe hodně hezkého chci zase naplno žít a smát se. Prosím poraďte kde mám začít. Jak si zpět získat duševní zdraví, vyrovnanost, klid? Zatím nechci jít k psychiatrovi, ale chci se z toho zkusit dostat sám. Na internetu je toho hodně, ale radši bych chtěl radu přímo od Vás, odborníka. Děkuji.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, léčba se po internetu dělat nedá, ale začal bych tam, kde jste začal ve svém sdělení. Alkohol sice úzkost rychle a snadno zažene, ale je to vždy na dluh. Při nadměrném užívání vyčerpává přirozené mechanismy, které naší pohorovost k úzkosti tlumí. Takže méně, nebo lépe žádný alkohol a více zdravého stylu. Pokud je taková změna pro Vás nepřekonatelná, pak bych se k psychiatgrovi objednal.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Vaší otázce úplně nerozumím. Pokud svůj životní styl popisujete jako "málo sportu, za to hodně alkoholu", nevím, co je divného na tom, že vám není psychicky dobře. Nemyslím si, že každý hned musí být sportovec, aby ochránil své duševní zdraví. Když píšu pohyb , mám na mysli i pochůzky po venku a domácí práce, apod. I já často žiji nezdravě, buď často koukám do počítače, nebo zajídám stres, který je jaksi všudypřítomný v tomto světě. Chápu, že máte potřebu se napít, chápu i že nevíte, jak z toho ven, co nechápu je, že nepopisujete ale vůbec nic z toho, co byste byl zkusil, aby vám bylo lépe. Člověk je obvykle největší odborník sám na sebe, jiný mu může poradit, co dělat, ale univerzální rady jaksi nejsou. I já, když je mi momentálně hůře, se najdu v popisu generalizované úzkostné poruchy a nemám ji podle mne. Začněte pomalu, začněte postupně. Jsou věci, do kterých se vám nechce a měl byste je dělat? Hurá. Vynikající příležitost začít změnu. Přála bych vám pak tu radost z toho, že jste se překonal a zvládl to.


Zpět na seznam