Způsob léčby?

Dobrý den, prosím o radu. Je mi 22 let, asi od začátku puberty trpím tím, že když nejsem úplně v psychické pohodě, přichází stavy pocitu na zvracení a omdlení. Všechno vyvrcholilo na začátku tohoto roku, kdy jsem studoval na náročné vysoké škole, kterou jsem v dubnu zanechal, dělá se mi špatně jak při psychické, tak při fyzické námaze, také při akcích kde je koncentrováno více lidí, většinou již po půl hodině musím odejít na vzduch, také špatně spím, trvá mi někdy až 3 hodiny než usnu a i potom se probouzím, často musím užívat stilnox, cítím tlak a bolest na hrudi. K psychiatrovi chodím přes 2 měsíce, nejprve jsem užíval třezalku, potom magrilan, potom zoloft, všechno bez účinku, nyní užívám asi 10 dní trittico, spánek je již trochu lepší, ale ostatní zůstalo. Při takovém stavu není možné, abych mohl studovat, nebo pracovat. Prosím o radu, jestli by pro mě byl vhodný nějaký lék ať již z řady antidepresiv, nebo i jiných léků. Bylo by pro mě vhodné nějaké vyšetření, ať již neurologické nebo jiné? Předem děkuji za odpověd
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, usoudil-li lékař, že Vaše potíže mají původ v psychice, nebo že jejich psychická složka je významná, pak lze obecně říci, že antidepresiva jsou správnou volbou. Nicméně nelze po internetu doporučovat, které bude "to pravé". Lidé na tyto léky reagují různě a tedy není zaručeno, že lék, který byl účinný u jednoho pacienta bude stejně účinný i u jiného. Toto by Vám měl vysvětlit Váš lékař, stejně jako doporučit vyšetření k upřesnění diagnostiky. Co mohu ale říci jistě je, že antidepresiva potřebují k rozvinutí svého účinku čas. Zlepšení se dostavuje zpravidla v horizontu několika týdnů, k plnému účinku jsou třeba měsíce, takže doporučuji být v tomto ohledu trpělivý. Také by stálo zvážit, zda by pro Vás nebyla vhodná též léčba psychologická, kterou je psychoterapie.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme, že jste se obrátil na naši poradnu. Myslím, že byste otázky léků, případný výběr antidepresiv měl především konzultovat se svým lékařem. To, že se některé léky minou účinkem, se stává celkem často. Taky jsem měla období těžkých depresí, s lékařem jsme zkoušeli různá antidepresiva a měla jsem pocit, že vůbec nezabírají (to se netýká jenom antidepresiv). Účinky psychiatrických léků bývají často individuální a chce to trpělivost. Věřím, že by ve Vašem případě stálo za to, vyzkoušet psychoterapii, ta by mohla některé Vaše problémy zmírnit. Ptáte se na vyšetření, to nemusí být na škodu. Také jsem byla na různých vyšetřeních včetně neurologického, všechny výsledky byly v normě. Byla to ale pro mě důležitá informace, protože v depresi jsem měla pocit, že mám všechny možné nemoci, což ještě zhoršovalo můj psychický stav. Přeji Vám hodně štěstí, věřím, že se Vaše problémy zmírní a budete žít kvalitní život (ať již s léky nebo bez nich).


Zpět na seznam