Omlouváme se, kapacita naší poradny v této sekci je pro tento měsíc již vyčerpána, není možné vkládat další dotazy. Tato část naší poradny se opět otevře 1.7.2021.

Pokud je váš problém naléhavý, využijte některý z kontaktů zde: Jste v krizi (cmhcd.cz)

Tým poradců Stopstigma.cz


Ztráta menstruace

Dobrý den, je mi 15 let a už dlouhou dobu mám problém s menstruací. 2 roky jsem jí měla pravidelnou nebo cca po 2 měsících. Potom jsem jí 7 měsíců neměla a potom jen 2 dny. Teď už zase půl roku meškám. Byla jsem u gynekologa,který mi řekl,že jsem v pořádku a chce tomu dát čas. Bojím se že meškám,protože jím málo. Mám strašný strach z přibírání. Jsem schopná se po půl kile nahoře rozbrečet a nejíst. Denně jím jen 3 jídla a jinak nejím,i když mám hlad. Vím,že jsem neschopná,ale já prostě nemůžu. Bojím se,že nebudu mít jednou děti. Bojím se ale,že když začnu jist více,tak přiberu. Trvalo mi strašně dlouho než jsem se dostala na váhu se kterou jsem spokojená. Potřebovala bych,aby mi to někdo v ty hlavě přetočil. Chci aby moje mysl byla znovu jako když mi bylo 10 a nic jsem neřešila,ale nevím jak to mám udělat. Prosím poraďte mi. Děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Ahoj, z toho, co píšeš mi připadá důležité především to, s jakou pozorností a strachem sleduješ svojí váhu a současně kontroluješ příjem jídla s tím, že nejíš tak, jak potřebuješ, ale tak, abys nepřibrala. Tohle přirozené není, může to svědčit o pochybnostech, které o sobě máš a s tím spojenou úzkostí a stresem. Stres sám o sobě může mít negativní vliv na menstruaci. Nepíšeš, kolik vážíš, ale ženské tělo příroda moudře ustrojila tak, že pokud je ohroženo tím, že by nevydrželo případné těhotenství, menstruační cyklus se přeruší. Hmotnost v tom hraje poměrně zásadní roli. I když jsou tom mohou být i značné individuální rozdíly, tak průměrná hmotnost pod kterou dospělá žena přestává menstruovat je 45 kg. Poradit by Ti v tomto mohl psycholog, nutriční poradce, obrátit se můžeš také na svou praktickou lékaku. Telefonicky je pak možné problém konzultovat třeba na bezplatné anonymní lince bezpečí (te.. 116 111). Držím palce.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Děkujeme, že ses obrátila s dotazem na naši poradnu. Dovolím si tykat, protože je mi to bližší. Měla jsem možnost při své léčbě poznat mnoho děvčat, která mají stejný problém jako ty. V Brně v Bohunicích je oddělení zaměřené na poruchy příjmu potravy. Základem je, že sis uvědomila, jak to máš v hlavě nastavené, a že jsi udělala první krok a řekla si o pomoc. Čím dříve se ti jí dostane, tím lépe. Rozhodně to neznamená, že jsi neschopná a není tvou chybou, jak vnímáš svoji váhu. Děvčata, která trpěla anorexií a bulimií, se viděla v zrcadle jako tlustá a nehezká, přestože byla hluboko pod normální vahou. Dívky se většinou potýkaly ve svém okolí s nepochopením a dostávaly rady typu: „Musíš víc jíst a přibrat.“ Můžeš si sama vyhledat Poradnu poruch příjmu potravy nebo požádat o pomoc s hledáním Linku bezpečí https://www.linkabezpeci.cz/. Věřím, že se pak vyřeší i potíže s menstruačním cyklem.


Zpět na seznam