Zvláštní stavy

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem.. Ani nevím, jak mám všechno přetransformovat do vět. Poslední třeba rok, dva je všechno strašně jiné. Trpím na strašné, ale obrovské, výkyvy nálad. V jedné vteřině se cítim šťastná, spokojená a v té druhé mi v hlavě běhají myšlenky na sebevraždu. Neustále řeším problémy sama se sebou - nesnáším se, přijdu si hrozně ošklivá, nechtěnná. Nedokážu navázat vztahy a mám neustále pocit, že mě nikdo není schopen pochopit. Pořád přemýšlím nad různými způsoby úniku, sebevraždy, pomoci. Občas je to fakt nesnesitelné a mám pocit, že mě zabíjí a požírá vlastní mysl. A nejhorší na tom je, že se mi nemůže nic stát. Myslím tím třeba hádky s přáteli, různé vztahové problémy..Strašně rychle se z těchto věcí hroutím a mám sebevražedné myšlenky. Nedávno se stala jedna událost, ale poměrně nic závažného. Každý jiný člověk by to překročil uplně bez problému. Já se z toho totálně sesypala a nebyla schopna pár dní cokoli dělat. Brečela jsem, měla fakt šílené myšlenky. Nedokážu ani pracovat. Strašně se do všeho nutím a když vidím, jak po mě někdo něco chce, mám úzkosti a pocity, že nemůžu nic zvládnout. Začínala jsem dost i zapomínat věci různého druhu - události, jména,.. Jsem neustále unavená a nešťastná.. Můžu se, prosím, zeptat, čím to je a co to je? Strašně mi to komplikuje život. Děkuji moc
Avatar

Zuzana Foitová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, prožíváte podle Vašeho popisu opravdu silné emoce a jejich dramatičnost a rychlé proměny Vás zcela pochopitelně vyčerpávají. Je skvělé, že si uvědomujete, jak to negativně ovlivňuje Váš citový a společenský život, a že Vás to může i skutečně vážně ohrožovat (myšlenky na sebevraždu). Není úplně jasné, v jaké životní situaci se u vás tyto stavy objevily, co je spustilo - příčin může být řada. Stanovit diagnózu nelze na dálku, to může udělat jedině lékař při osobním kontaktu. Vím ale jistě, že od těchto stavů vám vhodná léčba zaručeně pomůže. Velice bych Vám návštěvu psychiatra doporučovala, ev. i krizového centra, které je dostupné 24/7. Vše další, co je důležité, píše ve své odpovědi pro Vás peer poradkyně, není co dodat. Přeji, ať se vám brzy podaří najít pro sebe odbornou pomoc.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za důvěru, se kterou jste se svěřila naší poradně s Vašimi obtížemi. Stavy, které popisujete, svědčí o tom, že Vaší duši už nějakou dobu není dobře. Výkyvy nálad, úzkost, poruchy paměti, neschopnost pracovat a dokonce sebevražedné myšlenky jsou dostatečně varovnými signály, že je třeba již dále neváhat a vyhledat odbornou psychiatrickou pomoc. Dotaz v poradně je prvním výborným krokem. Dalším by mohlo být osobní setkání s lékařem, který by Váš psychický stav zvážil a doporučil Vám příslušnou léčbu. Z vlastní zkušenosti vím, jak tyto stavy dokáží člověku komplikovat život a rapidně snižovat jeho kvalitu. Zároveň však vím, že existuje cesta ven, ať už prostřednictvím užívání léků nebo pomocí psychoterapie. Mně se nejlépe osvědčila kombinace obojího. Já sama jsem s vyhledáním odborné pomoci dlouho váhala a dnes vím, že to byla chyba a že jsem se mohla cítit dobře mnohem dřív. Přeji Vám hodně štěstí při hledání odborné pomoci a brzké zlepšení psychického stavu.


Zpět na seznam