Absence emocí

Dobrý den, již delší dobu mám problém pociťovat jakékoliv druhy emoční blízkosti ke členům rodiny. Můžu je slovně napadat, dělat si z nich legraci, vnímat jejich ublížení a otrávenost ze svého chování, ale nic to se mnou nedělá, neozývá se žádná lítost, ani pocit studu. Přijde mi to zvláštní vzhledem k tomu, že se mé sociální kontakty vymezují jen na rodinný okruh, nedovedu si najít žádné přátele. Vlastně o to ani nejevím zájem, lidé kolem mě i jejich citové stránky, které mohu případně svým přístupem poškodit, zpochybnit, jsou mi ukradení. Občas mě to trochu až děsí, mám dojem, jako bych mohla sledovat jejich mučení a stejně by to se mnou nehnulo. Chtěla bych se proto zeptat, co by tato absence emocí mohla znamenat, pokud vůbec něco.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, omezené prožívání emocí se může vyskytovat jako součást projevů u řady různých (a různě závažných) psychických onemocnění či poruch, může se též vyskytovat v souvislosti s reakcí na některé mimořádné události a zážitky. Vzhledem k tomu, že neuvádíte bližší podrobnosti, nejsem schopen souvislost těchto obtíží ani odhadnout. Pokud vás výrazněji znepokojují, komplikují život vám nebo vašim blízkým, bylo by vhodné vyhledat psychologa. Ostatně i problém, který zmiňujete jen okrajově - že nejste schopná navázat vztahy mimo rodinu - by psychoterapeutickou pomoc zasloužil.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme za důvěru, se kterou se obracíte na naši poradnu a máte zájem i o názor peer poradce. Mojí diagnózu je bipolární porucha a osobně jsem podobný stav, vyznačující se nedostatkem emocí, zažila pouze v omezené míře v obdobích depresí. Odborně se tento stav označuje jako emoční oploštělost, případně plochost. Necítím se zcela kompetentní vyjadřovat se k tomu, co by absence emocí mohla ve Vašem případě znamenat. Náš odborný poradce Vám jistě poskytne relevantní odpověď. Za sebe bych Vám navrhla popovídat si o Vašich potížích s psychologem nebo psychoterapeutem. Držím Vám palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam