Alkohol, OCD

Dobrý den, asi 2 měsíce zpátky mi byly diagnostikovány obsedantni myšlenky ve formě ze mám schizofrenii, do te doby než se u mě objevily obsedantni myšlenky tak jsem tak jednou za měsíc s kamarády popil alkohol ale jak se objevily ty myšlenky tak jsem si hodně četl na internetu a našel jsem ze alkohol způsobuje schizofrenii a z te mam hrozny strach. Už půl roku jsem se neopil a hrozne mi ti chybí, chtěl bych se zeptat jestli si myslíte ze se muzu jednou za čas poradně opít nebo spíše ne, antidepresiva neberu, nikdo za asi půlroku nepoznal ze nějakými myšlenkami trpím, ale proste se bojím ze by to ten alkohol nějak hodně zhoršil, ale strašně mi to chybí, sice nemám úplně věk na pití alkoholu, ale mladi je jen jedno. Hodně by mě zajímal vás názor, dekuju předem
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, zřejmě tušíte, co vám odpovím. Ve vztahu k duševnímu zdraví je konzumace alkoholu, zvláště ta pravidelná nebo sice občasná, ale ve velkém množství, nepříznivým faktorem. Ještě riskantnější je pak z tohoto hlediska užívání drog včetně marihuany. Pokud si několikrát za měsíc dáte sklenici alkoholu, nejspíš to na váš psychický stav nebude mít výraznější vliv. Jednorázovým opitím se riziko rozvoje schizofrenie významně nezvýší, často ale dochází ke kolísání či propadům nálad a nárůstu úzkosti na několik následujících dnů. S hledáním rozumného a vyváženého postoje vám může pomáhat i odborník, u něhož se s OCD léčíte či budete léčit. Přeji, ať se vám daří.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Z vlastní zkušenosti vím, že pití alkoholu zásadním způsobem negativně ovlivňuje psychický stav a zhoršuje projevy úzkosti, deprese i ostatních psychických potíží. Rozumím tomu, že chcete žít a bavit se jako vaši vrstevníci, ale je na místě zvážit, zda je k tomu konzumace alkoholu nutná. Zvláště ve větším množství. Opět je rozdíl, zda si dáte jedno pivo, nebo zda se "pořádně opijete", jak sám píšete. Nejspíš vám neříkám nic nového. Povaha vašeho dotazu dokazuje, že si toto uvědomujete. Každopádně vám přeji pevné zdraví a mnoho radosti ze života - s alkoholem i bez.


Zpět na seznam