Anonymy

Dobrý den, na našem pracovišti se v poslední době kupi anonymy. Na pracovní morálku i osobní život kolegu. Můžete mi ze svých zkušenosti říct, kdo píše anonymy?? Podle mne je to psychicky narušeny člověk,Psychopat. Jedna kolegyně mi popisem na psychopata sedí uz dlouho,nikdo ji ale nepodezriva.Ja mam s ni osobní zkušenosti,provokuje me, spráda intriky, snaží se me výdeptat. Ostatni kolegyně uplácí lichotkami,vymyšlením politováníhodných situaci,atd. Oni ji věří.S nadřízeným ma poměr,nebo spíše mela. On se ke me chová,jako bych ty anonymy psala ja!! Ale ja ani nevěděla,ze nejake přišly,doneslo se mi to az ted tajne.Netusila jsem,proč je na me takovy. Az ted se mi to spojilo. Co mam dělat??Jsem již ve velké psychické nerovnováze. Děkuji.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, z toho co píšete si představuji, že atmosféra u vás v práci musí být nepříjemná a že byste ráda vše co nejdřív vyřešila, aby se vám ulevilo. Bezprostřední zkušenost s anonymy nemám, nicméně přišlo by mi vhodné zaměřit se spíše na řešení situace jako takové, než na hledání pisatele. Mám pochyby, zda lze takovouto úvahou pisatele opravdu odhalit, navíc hrozí obvinění nesprávného člověka. I v případě označení správného autora anonymů bych spíše tipoval na jeho zapírání či další intriky, čímž by se situace nevyřešila, možná ještě více přiostřila. Myslím že máte v zásadě na výběr mezi 4 strategiemi řešení - každé má svá rizika i možné klady. 1) Tvářit se, že o ničem co mi nebylo řečeno oficiálně nevím. Situace se mým postojem nezmění, možná řešení vyvolá někdo jiný, nebo se to "nějak převalí". 2) Být transparentní (tj. nic nezkrývat) a otevřeně se dožadovat řešení. ˇAt již individuálně s vedoucím, nebo v rámci celého kolektivu. Na výběr je, zda do řešení zahrnout jen anonymy nebo otevřít i chování kolegyně. Situaci to může změnit zásadně - nicméně pro to jakým směrem bude zřejmě rozhodující, jaký postoj zaujme vedoucí i rozhodující část kolegů. Může dojít k pročištění atmosféry i odchodu problémových kolegů, stejně tak to ale může vést k útokům proti vám a je důležité zvážit možnosti a síly. 3) Můžete postupně zkoušet kolegy získat na svou stranu, rozkrývat před nimi manipulace kolegyně, zjišťovat informace a názory vedoucího.. Při tomto postupu je však velmi tenká hranice, co lze považovat za "férovou" diplomacii a co jsou již intriky byť možná dobře myšlené. 4) Můžete dát v práci výpověď, popřípadě požádat o přeřazení do jiného oddělení. Rozhodnutí o tom co zkusit je na vás, já vaše pracoviště, názory a sílu neznám. Pro mě oobně bývá důležité, abych si za řešením pro které jsem se rozhodl, dokázal sám před sebou stát i v případě, že nevedlo k úspěchu. Poslední co mě napadá, že v některých případech může být vhodné a adekvátní se s anonymy obrátit i na policii. Držím vám palce.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Osobní zkušenost s anonymy nemám, ale dohledala jsem následující informace. Anonymy píší často lidé, jejichž psychika většinou není zcela v pořádku. Nezřídka je trápí hysterie, či nějaká jiná duševní porucha. Anonymní dopisy také považují někdy jeho pisatelé za příležitost, jak upozornit na sebe samého nebo vyděsit lidi kolem sebe a následně je pomocí anonymů ovládat. V mnoha případech slouží k vyřizování účtů. Pisatele k psaní takových dopisů vede závist, pocit ublíženosti, vztek, či zlost, že on sám nedokáže to, co umí ten druhý. Často se chce tímto způsobem někomu pomstít, zastrašit nebo vyhrožovat, poškodit ho, nebo mu ublížit. To by mohlo sedět na Vaši kolegyni. Ale přece jen, jestli anonymy na vašem pracovišti píše ona, je otázkou. Může to být pravda, ale také nemusí. Jsou to dohady stejně jako to, že si Váš nadřízený možná myslí, že je píšete Vy. Jednou možností je anonymy ignorovat a „být nad věcí“. Na Vašem místě bych ale o problémech s anonymy otevřeně promluvila s Vaším nadřízeným a navrhla, aby se situace řešila v celém kolektivu. Tím by se mohlo leccos osvětlit a napětí, ve kterém je Vás na pracovišti zřejmě víc, by mohlo ustoupit. Přeji Vám hodně štěstí.


Zpět na seznam