Bezmoc

Dobrý den. Před 3mesici jsem manželovi zjistila nevěru že sociálních sítích, bylo tam toho dost. Máme spolu 3 děti.A v sexu nám nic nechybí. Mám pocit, že je mu to jedno ze mě podvedl i když tvrdí opak. Nevím co mám dělat jak s tím bojovat pořád ho kontroluji a už jsem s toho zoufalá. Doma už nak nevarim, neuklizim a uzavírám se do sebe. Na děti jefn rvu. Strašně mě obtěžují.. Vlastně jako všechno. Prosím co mám dělat už jsem opravdu zoufalá... Nechci být taková. Děkuji za rady. A
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, partnerské krize tohoto typu kladou před aktéry dvě základní otázky - jak s partnerským vztahem dál a jak zvládnout aktuální situaci. Významnou roli v tom všem pochopitelně hrají i emoce. Z toho, že popisujete kontrolování manžela předpokládám, že do budoucna zvažujete setrvání ve vztahu. Myslím, že je dobré si uvědomit, že pro zdárné překonání je třeba snahy a vůle obou stran, roli hraje i čas. Důvěra se dlouho získává a rychle ztrácí. Přemýšlím, k čemu je vaše kontrolování užitečné a jak dlouho ho budete provádět. Musí to být vysilující, emočně náročné a dost možná i zatěžující pro váš vztah. Naopak si myslím, že by bylo vhodné, abyste si své potřeby myšlenky a pocity utřídila, což bývá obzvlášť účinné v rozhovoru. Mnohdy bývá dobré využít psychoterapeuta nebo manželského poradce, někomu však stačí rozhovor s blízkým člověkem. Jedním z výsledků může být i uvědomění, co od partnera požaduji a co potřebuji pro to, abych se cítila lépe. Zdá se mi, že jste zavalena povinnostmi - možná by vám prospělo věnovat se nějakou dobu více věcem mimo rodinu. Jednak to může podpořit návratu sil a chuti, zároveň i pomoci k nadhledu, bez něhož jsou obtížné sitauace nepřehledné a zavalující. Průběžně je nezbytná i vzájemná komunikace o očekáváních a potřebách, zároveň je vhodné udržet běžnou komunikace a společný život - to může ujistit v tom, že má snaha smysl a být motivací pro další práci na vztahu. Pokud se vám aktuální situaci nedaří překonat samostatným úsilím, považuji za logickou volbu, abyste využila konzultace s odborníkem. Držím vám palce a přeji, ať za několik let vzpomínáte na současné období jako krajně těžké, které jste však úspěšně zvládla.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Chápu, že vás odhalení manželovy nevěry zasáhlo. Z vlastní zkušenosti vím, jak je těžké zpracovat smutek z toho, že nás někdo zradil a zásadním způsobem narušil dosavadní důvěru mezi námi. Situaci, jakou zažíváte vy, řeší mnoho párů. A vždy je velmi těžké se přes ni přenést. Zda s ním chcete a můžete zůstat asi víte pouze vy. Určitě je nutné o všem spolu otevřeně hovořit. Sama pro sebe můžete udělat to, že si také najdete nějaké způsoby odpočinku a čerpání energie. Někomu pomáhá jít si zaplavat, někomu masáž nebo zajít na kávu s kamarádkou. Pokud přirozené způsoby odpočinku nejsou účinné, zvážila psych podporu psychologa nebo psychoterapeuta. S terapií mám bohaté a velmi kladné zkušenosti. Je to čas pro vás, který se vždy vyplatí. Přeji vám brzké zklidnění rodinné situace.


Zpět na seznam