Beznaděj

Dobrý den, je mi 18 let a mám problém se seznamováním se s kýmkoliv novým. Odmalička jsem rodiči považována za klidné dítě. Ve škole mě ale vnímají jako tu divnou se kterou se moc lidí nebaví, neboť jsem podle nich moc tichá a hodná...přijde mi, že mě vnímají jako někoho, komu je vše jedno. Sama se považuji za flegmatika. Nedokážu si vytvořit nové přátele, natož vztah. Dělá mi problém osobní kontakt a komunikace téměř se všemi. Nejsem schopná se s nikým sejít...i když vím, že je ten člověk fajn a chtěla bych ho poznat a setkat se s ním. Uvnitř mě je jakási bariéra a tak to nedokážu, neumím to překonat. Je to tak už dlouho, zacla jsem to vnímat tak min. od 13, ale poslední dobou mi to přijde ještě horší. Nebyla jsem nikdy venku s nikým, s kým jsem se nepotkávala každý den ve škole. Není se mnou něco v nepořádku? Nemohu mít nějaký blok z minulosti nebo něco podobného? Jsem opravdu nešťastná, prosím poraďte mi. Předem moc děkuji za Vaši odpověď.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, obrat "psychický blok" není používán jako odborný termín. V běžné řeči jen popisuje to, co vy označujete jako "bariéru" - tedy něco co je téměř nemožné překonat napnutím vlastních sil. Výrazné obavy z navazování vztahů a komunikace (ve vámi popisované podobě) mívají obvykle některé z těchto příčin: traumatické (zraňující) zkušenosti z mezilidských vztahů, nepřiměřená úzkost z mezilidského kontaktu (ve smyslu sociální fobie), specifika psychosociálního vývoje. V případě psychosociálního vývoje (zjednodušeně - z nějakého důvodu jsem se nenaučil dovednosti obvyklé v sociálním kontaktu) je situace o to komplikovanější, že probíhá v různém stáří dítěte a dospívajícího, a mnohdy tvoří bludný kruh: "nejde mi to - dělám to nešikovně - nedosáhnu čeho jsem chtěl - stáhnu se, mám špatnou zkušenost a o obavu navíc do příštího pokusu". Možná je samozřejmě i kombinace popsaných příčin. Jakým způsobem nejlépe dosáhnout zlepšení, záleží na přesnějším poznání příčin i aktuálního stavu. To přesahuje možnosti internetového poradenství, možné to naopak je v péči psychologa či psychoterapeuta. V principu lze předpokládat, že půjde především o prozkoumávání kořenů a souvislostí vašich problémů, dále pak hledání a zkoušení strategií jak situace zvládat jinak. V případech kdy je krajně obtížné vyrovnávat se s úzkostí psychickými prostředky, bývá na místě zvážit kromě psychoterapie i nasazení psychiatrických léků. Tážete se, zda je s vámi něco v nepořádku. Na tom, že to tak máte, je v "nepořádku" především to, že vám to komplikuje život a jste kvůli tomu nešťastná. Proto vám držím palce, ať se to s odbornou pomocí daří měnit.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme za důvěru, se kterou se obracíte na naši poradnu a máte zájem i o odpověď peer poradce. Píšete, že máte problém se seznamováním či navazování kontaktů s novým člověkem či lidmi, máte pocit bariéry, kterou nedokážete překonat. Ptáte se, zda nemůžete mít blok z minulosti nebo něco podobného. I to je možné. Ve Vašem případě bych neváhala navštívit psychologa či psychoterapeuta a svoji situaci s ním probrat. Věřím, že společně můžete najít příčiny a řešení Vašeho problému. Držím Vám palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam