Bipolárně afektivní porucha - vztah

Dobrý den, před pár měsíci jsem se seznámila a navázala vztah s mužem, který má diagnostikovanou bipolární poruchu. Je mi s ním opravdu dobře ale bohužel jsme se poznali v jiné zemi než ze které pocházím. Za několik týdnů se musím vrátit zpět do místa mého bydliště a nevím si rady. Vím, že je téměř nemožné ve vztahu pokračovat, zároveň mu nechci způsobit nějaké další psychické problémy, protože se zdá, že mé sympatie opětuje. Zajímá mě, jestli je vůbec pro člověka trpící bipolární poruchou možné uvažovat nad vztahem na dálku, a to se vzdáleností více než 2000 km. Nevím si rady také s tím, jak o mém odjezdu a jeho následcích začít mluvit a co očekávat za opověď. Předem děkuji za odpověď, hezký den.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, vážím si vašeho ohleduplného a rozvážného přístupu. Nemyslím, že soucit či přání druhého má být jediným či hlavním důvodem, proč v partnerském vztahu setrvávat. (Ostatně, vy sama byste stála o to, aby někdo zůstával jen z těchto důvodů ve vztahu s vámi?) Vztah na dálku, případně navíc s člověkem z jiného jazykového a kulturního prostředí, bývá komplikovaný. Nemyslím však, že by v takovém rozhodování duševní onemocnění vašeho přítele musí hrát významnější roli. Obecně mi v takových tématech přijde nejvhodnější otevřená komunikace o obavách i prožitcích a společné hledání možných řešení. Zda to tak pro vás bude mít smysl se pak musíte rozhodnout především sama za sebe. Držím vám palce.
Avatar

Katka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Oceňuji, jak citlivě uvažujete o svém současném vztahu. Vztahy obecně jsou velmi složité a to obzvláště partnerské. Domnívám se, že rozchody mohou ublížit tomu, kdo je odmítnut, ale zároveň se domnívám, že zůstávat s někým ve vztahu ze soucitu není to pravé. Chci říci, že i když mám jinou diagnozu, oceňuji v jednání právě "partnerský" přístup. Někdy se stane, že mě někdo zraní, za což může ale moje citlivost a ne dotyčná osoba. A tak po čase, když emoce odezní, ocením jeho jednání. Nevím zda jsem kompetentní radit někomu v oblasti vztahů, mohu pouze odhadovat, jak bych se svojí povahou zachovala já. Ve svém dotazu uvádíte, že budete odloučeni 2000 km a že vztah na dálku nemá perspektivu. To však nezjistíte, pokud tomu nedáte šanci. Můžete si s přítelem sednout a popovídat o možných rizicích vztahu na dálku. Co to znamená pro Vás , co pro něj. Můžete si dopřát luxus jakým je čas, který je milosrdný a nebo prověří, zda je váš vztah pevný. Domnívám se, že pokud je Vám s přítelem dobře, stojí to za zkoušku. Nebývá v dnešní době vyjmečné, že se partneři sestěhují. Nebojte se toto téma otevřít. Domnívám se, že Váš partner nad budoucností vlastně uvažuje podobně. Hodně štěstí. Katka


Zpět na seznam