Bipolární porucha?

zdravím, možná to bude znít pubertálně, ale je mi 16 let a mám problém s tím, že jsem naprosto přesvědčena že nepatřím do tohohle světa, trpím depresemi, ale když jsem ve společnosti směji se, jsem společenská, ale vlastně všechno co vidí ostatní je přetvářka, chci zmizet chci nadobro odejít mám problém se svou náladou jednu chvíli je všechno v pohodě, jsem šťastná, skáču radostí a cítím se úžasně a pak stačí kapička abych se zhroutila, bojím se dne kdy to už nezvládnu.
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, z toho co píšete se mi nezdá pravděpodobné, že by kolísání nálad bylo způsobeno bipolární poruchou. Významně mi zní spíše nejisté sebehodnocení a nejistota v mezilidských vztazích. Působí to, že se vám zatím nepodařilo najít místo a vztahy, kde si myslíte, že vás mohou mít rádi takovou, jaká doopravdy jste. Nicméně, pokud je kolísání takové, že máte obavy, že ho nezvládnete, je to dostatečným důvodem pro vyhledání pomoci. Nevím jak rozumět „odejít nadobro“ - pokud to jsou úvahy nad sebevraždou, doporučuji co nejdříve vyhledat odbornou pomoc (a to i v případě pokud bude stav momentálně lepší). Pro pochopení příčin a souvislostí, stejně jako pro stanovení postupů k řešení je potřeba podrobného rozhovoru s psychologem (případně psychiatrem). Obecně lze však říci, že při podobných potížích mohou odborníci výrazně pomoc. Pokud je návštěva psychologické ambulance obtížně (či za dlouho) realizovatelná, zkuste své potíže probrat se školním psychologem nebo se poradit na některé z linek důvěry – např. na Lince bezpečí. Přeji ať se vám postupně daří měnit životní pocit k lepšímu.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Ahoj. Předně chci říci, že nejsme krizová služba a že pokud je ti momentálně hodně zle, je třeba obrátit se na jeden z krizových kontaktů, uvedeny jsou i na našich webových stránkách. Ptáš se vlastně už v názvu otázky, zda se u tebe nemůže jednat o bipolární poruchu. Mně to tak podle popisu nepřipadá. Podle mně člověk, který má bipolární poruchu, je prostě buď celkově v depresi a nebo je celkově v mánii, nebo je stabilizovaný, ta období jsou poměrně dlouhá. , Že by to kolísalo v souvislosti s tím, kde člověk je, zda ve společnosti, nebo jinde, to mi k té diagnóze nesedí. Každý z nás se někdy přetváří ve společnosti, to by samo o sobě tak nevadilo, přijde mi to běžné. Myslím, že 16 let je náročný věk a přeji ti, ať jím projdeš bez úhony.


Zpět na seznam