Bipolární porucha a marihuana

Dobrý den, moje máma má bipolární afektivní poruchu, a já bych se chtěla zeptat, když si dám jednou za čas marihuanu, nebo jakoukoli jinou drogu, nespustí se nebo nezvetsi se mi riziko že budu taky bipolarni?
Avatar

Michael Kostka

Odpověď odborníka:
Dobrý den, považuji za hodnotné a zodpovědné, že o takových rizicích přemýšlíte. Role dědičnosti je u bipolární poruchy prokázána, výzkumy ukazují, že riziko rozvoje BAP je u dětí jejichž rodič tyto potíže má asi 4x větší než v běžné populaci. Dědí se však dispozice - tedy jakési "podhoubí" na kterém se může nemoc rozvinout a navíc toto "předání" je v u konkrétního jedince možné, ale ne jisté. Má se za to, že na propuknutí onemocnění se mohou podílet různé zatěžující či provokující faktory. Nejen užívání drog a alkoholu, ale i závažné životní události, nepřiměřený stres, závažnější somatické onemocnění atd. Pokud tyto poznatky vztáhneme k životu konkrétního člověka, tedy k vás: Nelze s jistotou vědět, zda konkrétně u vás došlo k přenosu dědičné dispozice. Alkohol, marihuana i další drogy mohou (zvláště ve větším množství či četnosti) způsoby řadu potíží i člověku, který ohrožen dědičnou zátěží není. U vás je pak statisticky toto riziko výrazně vyšší. Doporučoval bych tedy, být v takovém experimentování opatrný a střídmý. Přeji, ať se vám daří.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Vážím si Vašeho dotazu. Pokud má maminka BAP, je tu možnost nějakého genetického zatížení. Ale není to nic jistého. Jakoukoliv drogu bych Vám nedoporučovala. Je dokázáno, že například marihuana může být spouštěčem takzvané toxické psychózy. V tomto bych sama byla velice opatrná a riziko bych nepodceňovala. Přeji hezký den.


Zpět na seznam